Pravděpodobně pod záminkou zavedení nové směrnice upravující autorská práva, se na internetu šíří opět hoax o neudělení souhlasu s používáním fotografií.

Text hoaxu:
„Nezapomeňte, že zítra začne nové pravidlo facebooku, kde budou moci použít vaše fotku. Vše, co jste kdy poslali, se od zítřka stane veřejné. Dokonce i zprávy, které byly odstraněny nebo fotografie. Stojí to za jednoduché kopírování a vložení.

Nepovoluji Facebooku ani žádným jiným subjektů související s povolením facebooku použít moje obrázky, informace, zprávy nebo příspěvky, ať už v minulosti nebo v budoucnu. S tímto prohlášením oznamuji facebooku, že je přísně zakázáno zveřejňovat, kopírovat, distribuovat nebo přijmout jakákoli jiná opatření proti mně na základě tohoto profilu a / nebo jeho obsahu. Obsah tohoto profilu je soukromé a důvěrné informace. Porušení soukromí může být potrestáno zákonem (ucc 1-308-1 1 308-103 a Roman status). Poznámka: Facebook je nyní veřejným subjektem. Všichni členové musí napsat takovou poznámku. Pokud chcete, můžete zkopírovat a vložit tuto verzi. Pokud neuděláte alespoň jednou prohlášení, bude to klidné oprávnění použít vaše fotografie a informace obsažené v profilu . Nesdillejte. Kopírujte a vložit.“

(Konec citace)

Ve skutečnosti je to tak, že registrací na sociální síť Facebook souhlasíte (seznámením se s pravidly), že veškerý publikovaný materiál (vč. fotografií a videií) se stává majetkem společnosti Facebook. Neexistuje jakýkoliv způsob, jak to Facebooku zakázat. Jediný způsob tedy je, v případě nesouhlasu s podmínkami sociální sítě, ji zkrátka nepoužívat.

Hoax se v různých podobách šíří už od roku 2012. Více na Hoax.cz:

Uživatelé Facebooku jsou povinni řídit se Podmínkami užívání, se kterými souhlasili při zakládání účtu. Aktuální znění si můžete přečíst v Prohlášení o právech a povinnostech.
Jakékoliv vaše další právní doložky, které jsou rozdílné s pravidly FB, jsou zbytečné a neplatné. A jestliže s pravidly nesouhlasíte, jednoduše přestaňte Facebook používat.

Co se od 1.1.2015 změní:
Aktualizace zásad používání dat na FB, které vstoupí v platnost od 1.1.2015 najtete ZDE.

Jak chránit svoje soukromí na Facebooku
Jak můžete chránit svoje soukromí na Facebooku je na tomto odkazu.
Zásadně platí pravidlo: Nezveřejnovat důvěrné a soukromé informace a to, co by nikdo cizí neměl vidět! Zvažte, jestli nyní zveřejněná informace Vám v budoucnu nemůže uškodit!

Další informace a odkazy najdete v článku Daniela Dočekala na LUPĚ.

Co se týká nové směrnice o autorských právech, není třeba panika. „Strany se proto chtějí pokusit, aby se směrnice do českých zákonů promítla v co nejmírnější podobě. Podle zástupců Unie vydavatelů se může v českém právu směrnice výrazně lišit od varianty přijaté europarlamentem. Do tvorby národní normy se chtějí zapojit také vydavatelé se zástupci internetových firem v Česku,“ píše ČTK.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.