Nechutná pomluva se šíří o Střední zdravotnické škole v Opavě. E-maily je rozesílán hoax, ve kterém jsou jako příloha uloženy fotky nahých mladých dívek. Podle lživých informací se jedná o „nevšední maturitní tablo Opavské zdravky.“ Autor hoaxu dodává, že „Rodičům se to líbí. Svět se zbláznil nebo se vracíme do pravěku.“ Ve skutečnosti se jedná o dezinformaci a nejedná se o fotografie z Opavy.

„V posledních dnech se na internetu šíří mailová zpráva s názvem Nevšední maturitní tablo Opavské zdrávky. Prohlašuji, že se nejedná o tablo a fotografie žákyň naší školy, od celé záležitosti se rozhodně distancujeme, šířením těchto podvodných informací, došlo ke zneužití jména školy,“ reagovala Mgr. Alena Šimečková, ředitelka školy. Podle týdeníku Region Opavsko se hodlá ředitelka školy bránit právně.

Jedná se o velmi starý hoax. Už v roce 2005 ho například šířil web Zvědavec. České tablo obnažených studentek zřejmě vůbec nikdy neexistovalo, jde o obrázky z výzkumu držení těla.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.