Na sociální síti Facebook, ale i formou e-mailů, je šířen další hoax.

Text hoaxu:

AHOJ. TEĎ MI HEKŘI ODČERPALI Z TELEFONU 17 000 KČ! NEPŘIJÍMEJ SMS OD ČÍSLA 489 556 147! ROZEŠLI TO CO NEJVÍCEE LIDEM, DÍKY

Hoax má stovky sdílení. Jde o typickou řetězovou zprávu žádající o přeposlání co nejvíce lidem. Ve skutečnosti, pokud číslo nemáte zablokované, nejde nepřijmout sms. Za přijem běžných sms se neplatí. To neplatí pro příjem prémiových sms nebo tzv. premium MO nebo MT sms. Zde však platí, že jsou posílány ze speciálních čísel a sms nad 99 Kč musí být potvrzeny zpětnou (souhlasnou) sms.

Skutečným nebezpečím by bylo, kdyby někdo formou sms žádal o zaslání nějaké verifikace, hesla, pinu nebo vám zasílal odkaz. To určitě nedělejte, na podezřelé nevyžádané odkazy neklikejte. Pokud vám přijde podezřelá sms z neznámého čísla, je možné si číslo zablokovat. Rovněž je možné si u operátorů vypnout službu „premium sms“, nebo si nastavit strop pro maximální měsíční plnění (u paušálů).

Více informací také na webu Hoax.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.