Sociálními sítěmi se šíří video s názvem: „Nemocnice v Berlíně, která má být narvaná nemocnými s nákazou COVID-19, je úplně liduprázdná“ (slovensky: „Nemocnice v Berlíne, ktorá sa má byť napchatá chorými s nákazou COVID-19, je úplne ľudoprázdna!“). Jedná se o video krajně-pravicového aktivisty Billy Sixe. V Čechách ho šíří Aeronet (AE News), na Slovensku stránka stránka Chemtrails Slovensko.

Video ověřil projekt CORRECTIV, dále web BR.DE a rovněž veřejnoprávní televize ZDF. Už v samotném videu si můžete všimnout toho, že ačkoliv sám autor v úvodu upozorňuje na ordinační hodiny od 8 do 16 hodin, sám autor do nemocnice nekráčel večer po 20. hodině.

Není také pravdou, že nemocnice Virchow je jedinou nemocnicí specializující na pacienty nakažené onemocněním COVID-19 v Berlíně. Je jich osm. CORRECTIV rovněž zdůrazňuje, že Billy Six točil na špatném místě. „Fotografie byly skutečně pořízeny v areálu Virchow Clinic, ale toto není vyšetřovací středisko pro případy Covid. Vyšetřovací středisko se nachází v jiné samostatné části budovy v areálu nemocnice Virchow. Testy Covid-19 se provádí pouze tam,“ zdůraznila nemocnice.

Jak informuje ZDF, Billy Six svá tvrzení čerpal od zubaře Jaroslava Belského, nikoliv od virologů. Pozoruhodné také je, že se autor videa odkazuje na tvrzení lékařů, ovšem žádný další zdravotník však ve videu nevystupuje.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com