Zpravodajský server Idnes.cz, spadající pod MF Dnes, včera informoval, že „Zelení a nejrůznější ekologické organizace požadují radikální změny v dopravě.“ Podle článku prý němečtí Zelení požadují: „po dálnici osmdesátkou a víkendy bez aut.“ Článek je však hoax. NaTwitteru šíří tento hoax i poslanec za ODS Jan Skopeček.

„Die Punkte waren keine aktive Forderung der Grünen in den Koalitionsverhandlungen, doch sie wären die Konsequenz der energiepolitischen Forderungen der Grünen gewesen“, zní v článku, o který se MF Dnes opírá. Tedy v překladu: „Body nebyly aktivním požadavkem Zelení v koaličních jednáních, ale byly by důsledkem jejich energetické politiky.“ Autor článku si tedy domýšlí své konstrukty. Těmto konstruktům, které si novinář domyslel, však neodpovídá program německých Zelených.

V oficiálních stanoviscích strany se objevuje rychlost 130 nebo 120 km/h. Například zde Zelení píší o hranici 130 km/h. Ausburger Allgemeine zase píší o rychlosti 120 km/h. Hranice 80 km/h se týká silnic I. třídy a místních komunikací. Omezení rychlosti 120-140 Km/h platí, kromě Německa, na drtivé většině dálnic v Evropě. Německo je výjimkou.

Jan Skopeček z ODS zřejmě využívá jakékoliv příležitosti kritizovat politiku Německa. Ve čtvrtek například hlasoval, ve sněmovně, pro návrh SPD Tomia Okamury týkající dezinpretace výroku kancléřky ohledně odsunu. https://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=67898&l=cz 

 Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.