Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.
Dvojí kvalita potravin je problémem, který trápí nejen české spotřebitele. Radim Král to však vzal za poněkud špatný konec. Na svém Facebooku upozornil, že prý „německy vanilkový cukr obsahuje vanilku český jen sušenou příchuť.“ To však není pravda a jeho příspěvek lze považovat za hoax, který má už přes 7 tisíc sdílení.
Z obrázku je totiž patrné, že jde o dva odlišné produkty. Zatím co v Německu Radim Král zakoupit vanilkový cukr z nerafinovaného cukru, vanilkového bourbonu a s přídavkem vanilkových lusků, v Čechách koupil klasický vanilkový rafinovaný cukr z cukrové řepy, vanilinu a trochou bourbonového extraktu. Jenže. Ten se prodává i v Německu. Cukr s bourbonem a vanilkovými lusky tam zakoupíte zhruba za 1 euro. Což je trojnásobně více, jak klasický „náš“ vanilkový cukr. I ten leze v Německu koupit, za zhruba 0,50 euro za balíček. Je tedy zřejmé, že jde o dva různé produkty.
„Nádherný příklad toho, jak sociální sítě v kombinaci s rychlým mozkem ničí společnost. 6 800 sdílení za 3 dny. To nalevo je však úplně jiný výrobek. Je to vanilkový lusk (jak vidno na balení) s extraktem bourbon vanilky – je také o poznání dražší. To napravo je obyčejný vanilkový cukr s vůní vanilky “Bourbon”, a je tedy levnější. Lidskému mozku ale stačí obrázek a je to konečná. A díky Facebooku to uvidí a uvěří tomu exponenciálně větší počet lidí, než bez něj,“ píše Petr Roháček.
Mimochodem. Evropská unie se snaží s problémem dvojí kvality potravin bojovat. Včera však vyšla zpráva, že nás zradilo Rakousko, které je považováno obvykle jako spojenec zemí V4. „V Evropské unii by nemělo být nadále možné nabízet pod shodným označením výrobky různé kvality. Evropská komise totiž hodlá tuto středu přijít s úpravou příslušné směrnice tak, aby jasně stanovila, že dvojí kvalita produktů není v souladu s unijním právem. Firmám by dokonce za určité situace mohla kvůli věci hrozit vysoká pokuta,“ psalo se v dubnu letošního roku. „Dvojí kvalita potravin v zemích Evropské unie zůstane dál realitou. Novou směrnici, která by rozdílům v jakosti zamezila, shodila ze stolu současná předsedající země Rady Evropské unie, Rakousko. Směrnice o nekalých obchodních praktikách měla zakázat prodej potravin v různých evropských zemích pod stejnou značkou, avšak s výrazně odlišným složením. Firmám by pak hrozily vysoké pokuty,“ vyšla včera zpráva na Tn.cz.