V poslední době jsme se již několikrát setkali s tvrzením, že virus spalniček nebyl vědecky prokázán. Prý o tom dokonce snad i rozhodl soud. Tento příběh má překvapivě reálný základ a dnes bychom se spolu na to podívali blíže.

Jak to začalo?

V roce 2011 zveřejnil Stefan Lanka výzvu o 100 000 eur, které měl vyhrát ten, kdo předloží studii, kde dokáže existenci viru spalniček a změří jeho velikost. Celé znění výzvy najdete zde. Poté se panu Lankovi ozval student medicíny David Bardens a předložil mu ne jednu, ale hned několik vědeckých studií, které společně tyto požadavky splňovaly. Například tuto, tuto, tuto, tuto a tuto.

Výhra?

Stefan Lanka odmítnul panu Bardensovi výhru vyplatit. Obhajoval se tím, že předložené studie nepotvrzují existenci viru spalniček, a tudíž šla celá kauza k soudu. První soud pak proběhl v Ravensburgu v roce 2016. Soud rozhodl, že studie, které David Bardens předložil, prokazují existenci spalniček a Stefan Lanka má vyplatit oněch 100 000 eur. Lanka se vzápětí však odvolal a tak se celý případ dostal k Vyššímu zemskému soudu ve Stuttgartu.

Jak to teda dopadlo?

V tuto chvíli se zdroje rozcházejí. Například tento článek, který tvrdí, že soudce ve svém odůvodnění zdůraznil, že rozhodnutí neříkalo nic o existenci nebo neexistenci viru spalniček.

Oproti tomu můžeme najít příspěvek na blogu, který tvrdí, že: „Žádná ze šesti publikací, které byly předloženy soudu, neobsahuje vědecké důkazy o existenci údajného viru spalniček. Soud tak tyto důkazy nepřijal a rozhodl, že není prokázáno, že virus spalniček existuje a je příčinou onemocnění, jak stále tvrdí provakcinační zdroje, což je pouze ukázkou toho, že současná medicína pod vlivem farmaloby vychází ze zjevně zastaralých a překonaných poznatků a nové důkazy cíleně ignoruje, což je znakem pavědeckého přístupu.”

V takovýchto chvílích je nutné sáhnout po primárním zdroji. Pokud se podíváme na přepis soudního jednání, je zde. Zjistíme, že ve skutečnosti soud rozhodl, že pan Bardens podle soudu nesplnil formální požadavky soutěže. On totiž předložil hned několik studií (bod 47), které dohromady splňovaly podmínky výzvy. Ale! V zadání výzvy byla formulace „eine wissenschaftliche Publikation” – čili „jedna vědecká publikace“ (bod 39).

Pokud byste chtěli svou publikaci do soutěže přihlásit a vyhrát tak 100 000 eur, musím vás zklamat. eden nejmenovaný Iluminátor se již tázal institutu pana Lanky, zda je nabídka stále aktuální. Bohužel dostal zápornou odpověď.

Stefan Lanka nicméně i nadále tvrdí, že spalničky ani mnoho dalších nemocí nezpůsobují viry, jelikož podle něj viry neexistují, a tvrdí, že jde o soudem prokázaný fakt. Podle směru tzv. nové germánské medicíny, se kterou je spojován, je totiž většina nemocí způsobována psychosomaticky.

Lanka navíc nedávno publikoval i text, ve kterém samozřejmě stejně jako v případě všech ostatních virů zpochybňuje i existenci viru SARS-CoV-2. I v tomto textu se odvolává na „soudně prokázánou neexistenci viru spalniček”. To všechno má v kontextu trvající pandemie spolu s dalšími dezinformacemi, které se o virech šíří, potenciál ke způsobení velkých škod.

Takže pokud se dnes setkáte s informací, že virus spalniček (nebo viry obecně) neexistuje, tak už víte, z čeho to může vycházet.


author

Podpořte Iluminátora na Patreonu: https://www.patreon.com/iluminatorCZ Za projektem stojí Antonín Šlajch. Na streamech přednáší o kritickém myšlení a odhaluje hoaxy a dezinformace.