Na současné velmi nepříjemné situaci začali parazitovat někteří politici. Jedná se o politiky SPD. Konkrétně jde jmenovat europoslanec Ivan David a místopředseda krajské SPD Libereckého kraje Bronislav Kalvoda. Do výčtu dezinformátorů jde zahrnout ještě dezinformační web Eurabia.

Všichni zmínění tvrdí, že Německo zadržuje české ochranné pomůcky (roušky, respirátory a jiný zdravotnický materiál). „Mezitím přicházely zprávy, že Německo zadržuje zdravotnický materiál z Číny i dalším zemím – Rakousku, Slovensku a zřejmě i nám,“ tvrdí Ivan David. „Německá policie včera na hranicích s ČR zabavila kamion zdravotnického materiálu. Zásilka byla předem zaplacena a mířila do středočeských nemocnic. Nemocnice musí kvůli tomu omezit zdravotní péči,“ vymyslel si Bronislav Kalvoda. Problém je v tom, že chybí jakákoliv informace o to na jakém hraničním přechodu se to mělo stát, jaké logistické společnosti a podobně. Bavorská policie o takovém incidentu nic neví, vzhledem k situaci prý nemá kapacity na kontrolu obsahu kamionů. Rovněž německá celní správa o žádné zadrženém kamionu neví. Německo zatím uzavřelo hranici s Francií, Rakouskem, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem. S Českou republikou ne.

Je pravdou, že německá vláda ale 4. března zakázala kvůli nákaze koronavirem vývoz těchto a dalších zdravotnických pomůcek za hranice. Neexistuje však jakýkoliv důkaz, že by byla zadržena dodávka do Čech. Česká republika pro zdravotnický materiál posílá kamiony a letadla. K zákazu vývozu zdravotnického materiálu přistoupila i Česká republika. „​V souvislosti s mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví k zajištění dostatku klíčových ochranných pracovních prostředků na území České republiky pro zamezení šíření onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem s označením SARS-CoV-2, se zakazuje vývoz osobních ochranných prostředků třídy FFP3 (respirátory, ochranné masky, ústní roušky, polomasky apod.),“ nařizuje Celní správa od 4. března 2020, tedy k zásahu přistoupilo ve stejný den jako Německo. O den později Ministerstvo zdravotnictví ČR zakázalo i vývoz dezinfekcí. Můžeme tedy zákaz vyčítat Německu, Německo může zákaz vyčítat nám.

Že nedostatek zdravotnického materiálu je pochybením České republiky uznal i premiér Andrej Babiš, který se občanům omluvil. Na českém trhu je spousta výrobců ústenek (roušek), například ostravský Clinitex. Firmy v Česku vyrábějí i respirátory, kterých chce jen tento měsíc ministerstvo zdravotnictví nakoupit 600.000. Například brněnský Respilon by měl začít v nejbližších dnech vyrábět takové, které nositele ochrání a virus zlikvidují. Brzy by 10.000 kusů týdně měla dodávat firma Pardam z Roudnice nad Labem. Na volném trhu ústenky a respirátory nejsou.

AKTUALIZACE 17.3. 2020 V 21:40: Televize Prima v článku s bulvárním nadpisem informuje, že existuje jeden případ kamionu mířícího do ČR. Chybu ovšem udělal přepravce, který zboží špatně proclil. “Pokud se kdokoli v ČR rozhodne zkusit zajistit dodávku zdravotnického materiálu, který podléhá mimořádným opatřením – tedy například respirátorů, roušek, ochranných obleků a podobně – ze zemí mimo EU, musí zároveň požádat v rámci celního řízení na vstupu do EU v dané zemi EU, tedy například v Německu, o jeho propuštění do celního režimu tranzitu Unie,” píše TV Prima. 

Oficiální vyjádření německé celní správy: “Dobrý večer. Tuto záležitost jsme podrobně prozkoumali a nevíme o žádném zabavení nákladu do České republiky. V jednom případě byl problém s celním odbavením, po nápravě byl náklad poslán do České republiky.”

AKTUALIZACE 21.3.2020: Hejtmanka Středočeského kraje trvá na tom, že byl jeden kamion zadržen v Německu. Konkrétně na hranici s Holandskem. Ambasáda Spolkové republiky Německo se přímo nabídla, že věc prověří a pokud takové zboží existuje, pokusí se ho najít a poslat do České republiky. Za jednoznačnou nepravdu lze považovat i tvrzení Bronislava Kalvody, že zásilka byla zaplacená. Nebyla.

Mezitím médii probleskla zpráva, že dodávku roušek pro Moravskoslezský kraj zabavilo Maďarsko. Plán Moravskoslezského kraje byl každého obyvatele Moravskoslezského kraje rouškou od krajského úřadu. Zásilka půl milionu roušek od výrobce z Indie, kterou kraj vyřizoval přes soukromou firmu, skončila na letišti v Maďarsku. „Bohužel nás spolupracující společnost informovala, že v Maďarsku byla zásilka roušek zabavena. Zatím to nemám oficiálně třeba nějak z diplomatické strany, ale jak to vypadá, tak jsme o ni přišli,“ povzdychl si pro Idnes.cz hejtman Ivo Vondrák.

AKTUALIZACE 27.3.2020: Velvyslanec Spolkové republiky Německo Christoph Israng oficiálně vyzval hejtmanku Středočeského kraje Jaroslovu Pokornou Jermanovou (ANO), aby se omluvila za svá tvrzení o zadržení zdravotnického materiálu v Německu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.