Strach ze skupiny lidí považovaných za migranty, se ukázal jako falešný poplach. 

Zaměstnanci benzinové pumpy v Mohelnici zveřejnili 28. května na svých facebookových stránkách záznam z bezpečnostní kamery, který zachycuje incident z nočních hodin 27.května. U čerpací stanice tu noc zastavil autobus, ze kterého vystoupilo několik osob. Došlo mezi nimi k hádce a drobné potyčce, kterou uklidnil řidič autobusu. Zaměstnanci benzinové pumpy ale v domnění, že se jedná o ilegální migranty, zavolali policii. Přivolaní policisté zjistili, že nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání, ani ke škodě na zdraví či majetku. Video zveřejněné na facebookové stránce sdílelo přes 11.000 lidí a má 370.000 zhlédnutí.

Komentáře

Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová pro Blesk.cz vysvětluje situaci následovně: „Osoby, které se na videu nacházejí, jsou brigádníci ze Slovenska, kteří se vraceli z chmelové brigády v České republice zpátky na Slovensko. Na zmíněné benzínové pumpě zastavili, vystoupili a mezi některými jedinci došlo k hádce a následné potyčce.“

Navzdory upřesnění informací z oficiálních policejních zdrojů zaměstnanci benzinové pumpy Gold ve své facebookové zprávě z následujícího dne uvádějí: „Další přemísťování migrantů bez vědomí široké veřejnosti. Soudíme dle přesunu v 1 hod ráno bez asistence policie. Samozřejmě média a tisk mlčí. Sdílejte, ať všichni vidí, co se u nás ve skutečnosti děje a jak se u nás migranti chovají. Naštěstí byla naše obsluha pohotová a včas se na prodejně stihla zamknout.“

Takový komentář tak podporuje strach a obavy lidí z toho, že na našem území se bez vědomí policie volně pohybuje větší množství cizinců, případně policie bez vědomí občanů přemisťuje po území státu uprchlíky. Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová pro Blesk.cz k tomuto uvedla: „Lidé zejména na sociálních sítích popisují události, kterých byli svědkem, avšak všechny cizince či cizokrajně vypadající osoby mylně považují za běžence, kteří se svévolně pohybují po našem území bez vědomí policie,“ a ujistila veřejnost, že policie má pohyb nelegálních migrantů pod kontrolou a že k žádnému masivnímu pohybu běženců přes naše území nedochází.

Události se podrobně věnoval také server Echo24.

Romští brigádníci jeli z chmelu. ‚Uprchlíci ‘ zpanikařili na pumpě Echo24.cz


Iniciativa lidí, kteří usilují o život bez násilí a nenávisti. S nenávistí se snažíme bojovat kreativitou, podloženými argumenty, bez moralizování, dogmat, ideologie, s nadhledem a často s humorem.