Z webu „Skrytá pravda“ se šíří článek o tom, že Rusko prý údajně vydělalo na poklesu cen ropy.

Jak moc koronavirus zahýbal celým světem, se projevilo na ceně ropy, která poprvé v historii klesla na zápornou hodnotu. Jinými slovy, ten kdo barel ropy prodává, za něj nic nedostane, naopak musí zaplatit, že ho nakupující zásob zbaví. Takhle bizarní situaci trh ještě nezažil. Záporná cena ropy znamená jediné: investoři nevěří v rychlý rozjezd evropské a americké ekonomiky. A to rozhodně není dobrá zpráva ani pro Rusko.

Ruský prezident Vladimir Putin se ocitl v mimořádně svízelné situaci. Těžkým úderem pro Kreml je kromě koronaviru i pád cen ropy, na jejímž vývozu je země z velké míry závislá. V pondělí, kdy se americká lehká ropa WTI poprvé dostala do záporného pásma, se zároveň objevily zprávy, že ruská vláda nařídila těžařům omezit produkci o pětinu. Rusko je v současné situaci pod velkým tlakem. Ceny jeho ropy Urals jsou sice svázané s ropou Brent, i ta se však v úterý prudce propadla pod 20 dolarů za barel. Napětí na trzích s komoditou se negativně odráží na kurzu rublu. „Pokles cen ropy je špatnou zprávou pro ruskou ekonomiku. Zasahuje nejen aktuální vládní rozpočet, ale také mamutí fondy, které si pro horší období země vytvořila v letech stabilních cen,“ napsal ekonomický redaktor The Moscow Times Jake Cordell.

Cena ruské ropy v Evropě je aktuálně – 1,6 USD za barel. Za barel vám Rusko zaplatí, tak jako ostatní země.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com