Na sociální síti Twitter a Facebook se šíří video, které má údajně zachovat řádění muslimů během oslav svátku Ramadán v Birminghamu. „Na amatérsky pořízených záběrech je vidět skupina mužů, kteří hromadně útočí na projíždějící automobily. Snaží se je poškodit nejen holýma rukama, ale i klacky a tyčemi. Někteří si na kapotu vozidel dokonce lehají. Ve Velké Británii vzbudilo toto video velké pozdvižení. Mělo se totiž podle jeho šiřitelů o autentické záběry z Birminghamu, kde se muslimové měli takto dožadovat možnosti slavit konec ramadánu v ulicích,“ píší Eurozprávy.

Jak je vidět, video bylo na Facebook nahráno mnohokrát. Na Twitteru mělo dokonce 150 000 sdílení.

Ve skutečnosti si však nejedná ani o autentické záběry z Velké Británie, ani se nejedná o řádění muslimů. Na záběrech je ve skutečnosti řádění fotbalových chuligánů Basileje a Curychu (Basel vs. Zürich & Karlsruhe) z 19. května 2018.

Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.