Na internetu, především na sociální sítí Facebook se šíří další HOAX. Nabádá uživatele, aby do komentářů napsali zkratku BFF. Pokud slovo zazelená, prý je účet bezpečný.

Text HOAXu:

„Mark Zukerberg, výkonný ředitel Facebooku, vymyslel slovo BFF, aby se ujistil, že je váš účet na facebooku v bezpečí. Dejte lajk tento příspěvek a napište BFF do komentáře, pokud se zelená objeví, váš účet je chráněn.

Pokud se neobjeví v zelené barvě, okamžitě si změňte heslo, protože ho někdo může hacknout (zneužití).

Ve skutečnosti zkratka BFF znamená „Best friends forever“, tedy v překladu „Nejlepší přátelé navždy.“

 „Samozřejmě, že je to další z nesmyslných hoaxů, který tentokrát parazituje na nedávných skandálech ohledně uniklých dat z Facebooku. Pokud napíšete text BFF do komentáře nemusí zezelenat nebo naopak může být doplněn animací tlesknutí rukou. Záleží na nastavení prohlížeče, ale rozhodně to není kontrola zabebezpečení. Také zkratka BFF se údajně používá přibližně od roku 1996. V lajcích a komentářích si pak můžete prohlédnou, kdo se na tuto hloupost nechal nachytat. Jediná užitečná věc na tomto hoaxu je, že se možná někdo přinutí ke změně hesla a třeba původní slabé heslo nahradí nějakým silnějším,“ píše web HOAX.CZ.

O kauze zneužití dat výborně hovoří ve svém videoblogu bloger Kovy.

Doporučujeme také v nastavení vašeho Facebooku promazat aplikace a weby, které mají přístup k vašim údajům. Ať již aktivní nebo těm, kterým platnost vypršela.

 Napsal: Jan Cemper

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com