Častým způsobem tvorby hoaxu je překroucení reálné situace. K popisu kriminálního případu se přidá informace, že pachatel byl nelegální imigrant, muslim, případně černoch, a naopak se vynechají informace, které situaci vysvětlují. Tak se tvoří zprávy, které mají ukazovat muslimy a imigranty jako agresivní násilníky.

Na Facebooku se začalo šířit další násilné video, které tentokrát údajně zobrazuje muslima, který se v Nizozemí rozhodl uplatnit právo šaríja na své expřítelkyni. Případ se stal v roce 2006 v Rotterdamu v Nizozemí. Psychicky nemocný muž zde napadl svoji expřítelkyni a více než sedmdesátkrát ji bodl. Žena zázrakem útok přežila. Muž muslim není.

ubodana nizozemi

Po upozornění na hoax autor komentář změnil a poté zcela odstranil. Video s velmi nenávistnými komentáři proti muslimům se však šíří dále. Má již přes 12000 sdílení.

silenec v nizozem%C3%AD uprava

Hoax objasnila iniciativa STOP šíření xenofobie v ČR.

Článek byl publikován na webu Hate Free Culture.


Iniciativa lidí, kteří usilují o život bez násilí a nenávisti. S nenávistí se snažíme bojovat kreativitou, podloženými argumenty, bez moralizování, dogmat, ideologie, s nadhledem a často s humorem.