Na Slovensku se blíží volby a tak se šíří i nejrůznější konspirace. Zhruba 11 tisíc sdílení má video od Veroniky Nikkie Hajtmánkové. Jedná se o video zachycující možný volební podvod. Ve volební místnosti jsou umístěné propisovací tužky s inkoustem, který lze zapalovačem smazat. Problém ovšem je, že video nepochází z Čech ani Slovenska, což si může zjistit kdokoliv, kdo si pustí zvuk.

Video pochází z Kazachstánu, úřednice ve videu mluví rusky. Ruština je v Kazachstánu jeden z úředních jazyků. Je pravdou, že postsovětské země jsou ovlivňováním voleb a volebními podvody známé.

V Čechách a na Slovensku jsou volby mnohem více hlídané. Jak většina lidí ví, lístky jsou vkládány do obálek. Každá strana má svůj lístek. Tímto způsobem by tedy volby nešly ovlivnit (maximálně preferenční lístky). Na Slovensku volby trvají jeden den, v Čechách trvají dva dny, urna se však přes noc pečetí. Zapečetění stvrzuje předseda volební komise podpisem. Podpis musí zasahovat jak pečeť, tak urnu, aby bylo zřejmé, že s pečetí nikdo nemanipuloval. Komise je tvořená zástupci více stran.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com