Neznámá osoba pod pseudonymem Dorota Máchalová vložila na sociální síti příspěvek, který má údajně znázorňovat nepořádek po demonstraci za čisté klima. Autora ani nezarazilo, že příspěvek je z nějakého parku a kromě kelímků tam není jediný náznak, že by v místě byla jakákoliv demonstrace (například transparenty). Ačkoliv se jedná o očividný hoax, příspěvek má více jak tisíc sdílení.

A jak je to ve skutečnosti. Místo, které zachycuje fotografie pochází Lipska. Konkrétně znázorňuje nepořádek po Hörspielsommer Festivalu. Ten se koná v parku, protože se jedná o festival rozhlasové dramatiky. Zde fotografie toho samého místa (bez zoomování) po úklidu.

To nevylučuje, že někteří studenti demonstrující za klima skutečně vytvářejí nepořádek. Idnes v březnu psal například o demonstraci v Británii. To se však týká spíše jednotlivců, kteří demonstrace berou spíše způsob, jak se „ulít“ ze školního vyučování. Jako „argument“ proti demonstracím se často objevuje i fotografie Grety Thunbergové, která ve vlaku svačí z plastových obalů. Základem ekologického chování skutečně je plasty nejen třídit, ale pokud možno odpad i nevytvářet. Na stranu druhou, Greta Thunbergová je veganka. Možná by si každý kritik mohl vyzkoušet, kolik toho ve vlaku nebo na železničních nádraží jde sehnat pro vegany, natož pak nebaleného zboží. Vegani to mají při cestování velmi těžké.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com