Neznámá osoba pod pseudonymem Dorota Máchalová vložila na sociální síti příspěvek, který má údajně znázorňovat nepořádek po demonstraci za čisté klima. Autora ani nezarazilo, že příspěvek je z nějakého parku a kromě kelímků tam není jediný náznak, že by v místě byla jakákoliv demonstrace (například transparenty). Ačkoliv se jedná o očividný hoax, příspěvek má více jak tisíc sdílení.

A jak je to ve skutečnosti. Místo, které zachycuje fotografie pochází Lipska. Konkrétně znázorňuje nepořádek po Hörspielsommer Festivalu. Ten se koná v parku, protože se jedná o festival rozhlasové dramatiky. Zde fotografie toho samého místa (bez zoomování) po úklidu.

To nevylučuje, že někteří studenti demonstrující za klima skutečně vytvářejí nepořádek. Idnes v březnu psal například o demonstraci v Británii. To se však týká spíše jednotlivců, kteří demonstrace berou spíše způsob, jak se „ulít“ ze školního vyučování. Jako „argument“ proti demonstracím se často objevuje i fotografie Grety Thunbergové, která ve vlaku svačí z plastových obalů. Základem ekologického chování skutečně je plasty nejen třídit, ale pokud možno odpad i nevytvářet. Na stranu druhou, Greta Thunbergová je veganka. Možná by si každý kritik mohl vyzkoušet, kolik toho ve vlaku nebo na železničních nádraží jde sehnat pro vegany, natož pak nebaleného zboží. Vegani to mají při cestování velmi těžké.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.