Na sociálních sítích se opět začíná šířit hoax o tom, že prý proti protestujícím v Paříží byly nasazeny obrněné vozy armády Evropské unie. Článek o tom přinesl například v prosinci 2018 dezinformační web EUportál. Důkazem má být, že obrněné transportéry mají na sobě vlajku EU.

Ve skutečnosti však nejde o vozidla žádné „evropské armády“. Ta mimochodem ani zatím neexistuje. Vozidla jsou výzbrojí francouzské armády. Někteří vojáci francouzské armády hlídkují v Paříži v souvislosti s protiteroristickými opatřeními. Během nejtvrdších protestů žlutých vest byly tedy použity i proti demonstrantům, aby nedocházelo k rabování. Důkaz, že jde o francouzské síly, jsou jejich poznávací značky. Tyto poznávací značky používá francouzská armáda (1, 2), resp. je to staré značení vozidel. Stejně jako v ČR, i starší vozidla ve Francii nemají povinnost přejít na nové typy značek, pokud nedojde k přepisu vozidla.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.