Na sociálních sítích se opět začíná šířit hoax o tom, že prý proti protestujícím v Paříží byly nasazeny obrněné vozy armády Evropské unie. Článek o tom přinesl například v prosinci 2018 dezinformační web EUportál. Důkazem má být, že obrněné transportéry mají na sobě vlajku EU.

Ve skutečnosti však nejde o vozidla žádné „evropské armády“. Ta mimochodem ani zatím neexistuje. Vozidla jsou výzbrojí francouzské armády. Někteří vojáci francouzské armády hlídkují v Paříži v souvislosti s protiteroristickými opatřeními. Během nejtvrdších protestů žlutých vest byly tedy použity i proti demonstrantům, aby nedocházelo k rabování. Důkaz, že jde o francouzské síly, jsou jejich poznávací značky. Tyto poznávací značky používá francouzská armáda (1, 2), resp. je to staré značení vozidel. Stejně jako v ČR, i starší vozidla ve Francii nemají povinnost přejít na nové typy značek, pokud nedojde k přepisu vozidla.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com