“Ta fotka je roztomilá a nemůže nikoho urážet,” píše na svém facebookovém profilu poradce lidoveckého vicepremiéra Pavla Bělobrádka Martin Schmarcz.

Fotka ukazuje údajnou tramvaj s přidělanou prasečí hlavou a nápisem “Pro muslimy jízda zdarma.” K obrázku autor přičinil dodatek o tom, že Facebook zveřejňování obrázku znemožňuje. Celá věc má hned nekolik rovin. Tou první je fakt, že žádná prasečí tramvaj s nabídkou volných jízd pro muslimy (považující prase za nečisté zvíře) nikde kromě nejrozšířenější sociální sítě nejezdí. Jedná se o montáž, což ostatně dokazují přiložené fotografie.

prase2 prase1

Další nepravdou je, že Facebook znemožňuje publikování této montáže. Jak ostatně přímo na profilu Martina Schmarcze upozorňuje novinář TV Nova Hanuš Hanslík: “Za prvé – do té fotky je to dopsané – a dost pochybuju, že úmysl autora lze označit za roztomilý (ano, jistě to dělal kvůli svému silně humanitnímu cítění). A za druhé, že to FB nezakázal potvrzuje skutečnost, že ty to v klidu sdílíš. I když ještě na tebe samozřejmě může vlítnout, ale dost o tom pochybuju.”

Martina Schmarcze, který má za sebou dlouhou kariéru jako novinář i jako poradce, spolupracovník a mluvčí pravicových politiků, by bylo nespravedlivé podezírat z xenofobních postojů; faktem ale je, že sdílení pochybných montáží lidmi, kteří se těší vysokému kreditu, sdíleným montážím dodává punc důvěryhodnosti.

A bude jistě zajímavé sledovat mapu šíření příspěvku s prasečí tramvají po sociální síti.

 


administrator

Tým manipulatori.cz