Neskutečný hyenismus předvedl autor příspěvku, který šíří nesmyslnou konspiraci o tom, že v Sýrii prý jeden muž zachránil jednu a tu samo dívku na třech různých místech. Samozřejmě je to nesmysl a hoax. Příspěvek sdílel účet pod jménem Honza Černý a v posledních dnech má stovky sdílení. Dohromady přes 2 000.

Jde dohledat fotografii, která dokazuje, že se nejedná o jednoho může a docházelo k předávání vyproštěné holčičky.

Snopes.com také dokázal, že fotka pochází z jedné a té samé situace, která se udála 27. srpna 2016 v Aleppu. Fotku muže uprostřed publikovala, k této události, společnost NBC News. Fotografii může vpravo pak zveřejnil web Arab online. Fotografii muže vlevo pak sdílela pak CNN. Jak jsme již psali, všechny články se vztahují k té samé události.

Více na: https://www.snopes.com/fact-check/cnn-same-refugee-girl/

 Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.