Po sociálních sítích se šíří spekulace, že neznámá postava pohybující se po jižní věži katedrály Notre-Dame tam být vůbec neměla. Video se objevilo například na Facebooku, kdy ho sdílela Jitka Moody, která je známá šíření nejrůznějším konspiračních teorií a nesmyslů. Stejné video šíří i stránka Equinox News Network. Dohromady mají videa tisíce sdílení.

Ve skutečnosti se ale jednalo o hasiče pařížského sboru. Protože klip použitý v příspěvcích na Facebooku je rozmazaný, pixelovaný a oříznutý, jde těžko rozeznat uniformu hasiče nebo vidět širší úhel vodních hadic, které se používají napravo od věže. Na původním neoříznutém videu v původní kvalitě je jasně vidět žlutá vesta muže a rovněž hasičská helma. O chvilku později se ve stejném místě objeví několik dalších hasičů.

Video v původní kvalitě (čas 42:00):

Detail ve vyšší kvalitě:


„Nekvalitní video sdíleli i někteří čeští politici. Jeho záběry pak posilují teorie, že požár někdo založil. A to i přes to, že pařížští hasiči, policie i prokuratura nic takového nepotvrdili. Naopak uvedli, že vyšetřování vede k závěru nešťastné náhody,“ uvádí Facebook zpravodajského serveru Seznam zprávy.

Francouzské úřady uvádějí, že nebyl nalez žádný poznatek nasvědčující žhářství a terorismu, a požár považují za nehodu, která může být spojena s probíhajícím projektem renovace kostela.

Zdroje:

Seznam zprávy

Politifact


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.