Českými médii se šíří manipulace o případu, kdy byla zavražděna školačka Charlene Downesové z Anglie. Tvrdí se v nich, že mladá školačka byla naporcována do kebabů. Ve skutečnosti k tomu však neexistují jakékoliv důkazy a soud v roce 2008 dvojici podezřelých propustil. HOAX sdílela nedávno například i kandidátka do sněmovny za SPD Julie Bakošová.

Charlene Downesová bylo v době jejího zmizení 14 let. Byla naposledy viděna v Blackpoolu v roce 2003. Tehdy se skutečně mělo za to, že za vraždou stojí majitelé kebab občerstvení Funny Boyz Ilyad Albattikhi a Mohamed Reveshi měl pomáhat s likvidací těla. V roce 2007 však byli oba propuštěni. I obnovené řízení v roce 2008 bylo zastaveno kvůli forezním chybám a z důvodu manipulace s nahrávkami. Nikdy totiž nebylo dokázáno, že v prodejně rychlého občestvení bylo jakékoliv mrtvé tělo. Soud tehdy neuznal ani nahrávky, ve kterých bylo údajně slyšet, tělo Charlene “šlo do kebabů”. S nahrávkami totiž bylo manipulováno, obhajoba také poukazovala na špatný přepis nahrávek i na to, že muži jen o smrti dívky žertovali. Soud tato tvrzení přijal. Oběma následně bylo přisouzeno odškodné za nespravedlivé odsouzení ve výši 250 000 liber.

Vyšetřování od té doby bylo vedeno i jiným směrem, 3. srpna vyšla v deníku Daily Mail zpráva, že policie zatkla jednapadesátiletého Nigela Lloyda a obvinila ho z vraždy dívky. Lloyd byl vězněn za zneužítí dvou dívek. Nigel Lloyd je bývalý majitel kavárny v Blackpool, i toho však policie propustila. Případ tedy nebyl nikdy uspokojivě vyšetřen.

Policie v roce 2013 vyhlásila odměnu 100 000 liber tomu, kdo pomůže vraždu dívky objasnit.

I když vražda nikdy nebyla majitelům občerstvení prokázána a soud je osvobodil pro nedostatek důkazů i jasné manipulace s důkazy, média stále pracují s verzí, že dívka byla rozkrájena do kebabu. V některých zdrojích se dokonce objevuje i informace, že v kebabech bylo nalezeno lidské maso, ačkoliv nic takového se ve skutečnosti nikdy nestalo.

Verze, které se šíří českými médii:

http://tn.nova.cz/clanek/mel-rozsekat-divku-do-kebabu-po-14-letech-zatkli-mozneho-vraha.html

nebo

http://zdravyzivot.net/2017/08/divka-byla-zavrazdena-naporcovana-jako-maso-mistni-prodejny-kebabu-kvuli-chybe-policie-jsou-pravdepodobni-pachatele-stale-svobode/

Pravdivá verze o případu:

http://www.dailymail.co.uk/news/article-4758876/Police-release-man-arrested-murder-Charlene-Downes.htmlhttp://www.dailymail.co.uk/news/article-4758876/Police-release-man-arrested-murder-Charlene-Downes.html  

Informace z anglické Wikipedie:

https://en.wikipedia.org/wiki/Disappearance_of_Charlene_Downes 

Autor: Jan Cemper, Proti projevům nenávisti

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.