Hoax o hrozivém upálení křesťanů v Nigérii nepatří k novým poplašným zprávám, stále se ale objevuje znovu a znovu, přestože byl již dříve odhalen jako podvrh. 

O pozadí takových poplašných zpráv napsal web www.hatefree.cz: “Cílem tvůrců hoaxů je vytvořit co nejděsivější důkazy o hrůzách, které míří k našim břehům v podobě uprchlíků na lodích. Protože skutečné zprávy a fotografie nejsou dostatečně děsivé, neváhají tvůrci využít cokoliv, co Google nabídne. Častým způsobem tvorby hoaxů je recyklace starých fotografií, či zneužití fotografií nesouvisejících. Řada zpráv je také zcela vymyšlených. Ověření fotografie je přitom velmi jednoduché. Použít můžete službu TinEye, případně možnost vyhledávání podle obrázku na Google.com.”

Údajný masakr na internetu

Hoax o hrozivém upalování křesťanů v Nigérii nepatří k novým poplašným zprávám, stále se ale objevuje znovu a znovu, přestože byl již dříve odhalen jako podvrh. Objevuje se na mnoha různých českých i zahraničních webech jako údajná genocida spáchaná na křesťanech, či jako důkaz o cenzuře ve zpravodajství. Podívejme se tady na tuto zprávu blíže.

 

Zdroj: HateFree
Zdroj: HateFree

Takto zprávu prezentuje web šířící poplašné zprávy kriminalitauprchliku.com.

Muslimové se “výřádili” na křesťanech   Kriminalita uprchlíků.com – zprávy o kriminalitě uprchlíků

Pozadu nezůstává ano Nová republika.

Nová republika  Genocida je když...  aneb Stačí jen zavírat oči před vražděním a pak nesoudit ty  kteří zbaběle nechali to vraždění páchat...

Či slovenský Nadhlad.com, který zprávu ponechává online, přestože si je vědom toho, že o žádné upalování křesťanů nešlo ( viz PS na konci screenshotu ).

Kultúrne obohatenie z Afriky   nadhľad

Jak to ale bylo ve skutečnosti?

HateFree: Fotografie ve skutečnosti pocházejí z Konga a jsou na nich oběti neštěstí, které se stalo v roce 2010. U vesnice Sange vybuchla cisterna s naftou, oheň zachvátil celou vesnici a uhořelo přes 200 lidí. Přestože hoax byl už dříve vyvrácen, šíří se dál na zahraničních webech i u nás. Fotky jsou často používány na Facebooku k šíření strachu z muslimů a imigrantů.

Jan Cemper: Fotografie ve skutečnosti zachycuje tragédii z roku 2010 a neodehrála se v Nigérii, ale u vesnice Sange v Konžské demokratické republice. Na cestě nejprve havarovala a potom se převrátila cisterna s benzínem. Vesničané se snažili benzín nabrat pro sebe a při tom cisterna vybuchla. Při výbuchu zemřelo 230 lidí a další desítky se zranili.

Na reportáž o této tragické události se můžete podívat zde:

https://www.youtube.com/watch?v=ssk0rw85ZaQ

Hoax se rozšířil nejdříve v zahraničí, kde byl také už v roce 2011 vyvrácen a teprve následně pronikl do Čech.

Zdroj: Loonwatch.com
Zdroj: Loonwatch.com

Šíření falešné zprávy se věnoval i Blesk.

Screenshot z Blesk.cz
Screenshot z Blesk.cz

Hoax je dále vyvrácen zde

Zdroje:

 


administrator

Tým manipulatori.cz