FB stránka Slovanská identita zveřejnila video, ve kterém prý muslimové “při nějaké jejich allah akbar slavnosti zavolali policii a stěžovali si na německou matku s dítětem a psem, že se prochází v jejich blízkosti, protože pes je podle nich nečisté zvíře.”

Ve skutečnosti je to HOAX. Celá událost se stala skutečně na konci září Naumburgu (Sasko Anhaltsko). Ale to je jediné, co na popisku je pravda. Co se skutečně stalo je zřejmé z videa. Na začátku videa (0:00 – 0:23) je vidět, jak německá policie zadržela za dodávkou nějakého krátkovlasého muže, kterého prohledávají. Důvod zadržení neznáme. Ženy si nejprve povídají s policisty, pravděpodobně o zatčení. Před policisty ovšem pes štěká, což jim evidentně vadí. Svědčí o tomto fakt, že žena pak uvazuje psa o značku (1:20 – 1:45 videa). Nutno však dodat, že zásah (strčení) policisty je poněkud nešetrný a měl brát v potaz, že žena má v kočárku dítě.

Jednalo se o kurdskou demonstraci a pokud by žena s dítětem a psem chtěla jít na shromáždění, nikdo jim v tom nebránil. Prostor vlevo je volný (1:57 – konec videa). Z videa je také zřejmé, že procházející účastníky demonstrace vůbec zásah policie nezajímá a ženy ani psa si nevšímají. Nakonec je nutné podotknout, že Kurdové nejsou náboženští fanatici, mezi Kurdy je i mnoho křesťanů a právo Sharia se v Kurdistánu neuplatňuje.

Napsal Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.