Facebookem se šíří video: “Muslim dopaden při pokusu o znásilnění a ztrestán!” Je to ale lež. Nejde o muslima, ale opilého Rusa, nešlo o znásilnění, ale o dopravní nehodu. 

Facebooková stránka We Are Here At Home .com se v poslední době soustřeďuje na systematickou tvorbu hoaxů pomocí zneužívání videí, pomocí kterých se snaží dokázat, že muslimové a migranti se v západních zemích dopouštějí brutálních činů a že země s vyšším počtem běženců jsou již dnes v rozkladu, v podstatě ve válečném stavu, města jsou rabována apod. K tomuto účelu zneužívají starší videa a videa vytržená z kontextu – například z jiných částí světa či nesouvisejících situací, ke kterým doplňují popisky o smyšlených případech či činech muslimů.

Česká facebooková stránka We Are Here At Home .com zveřejnila 27. ledna 2016 video s rozmazanými záběry zakrváceného muže na kolenou, na kterého muži kolem rusky pokřikují. Stránka uvádí video s popisem: “Muslim se pokusil znásilnit teprve 7 letou dívku. +18 / Záběry nejsou vhodné pro slabší povahy”. Samotný obraz obsahuje také výrazný nápis: “Muslim dopaden při pokusu o znásilnění a ztrestán!” Video už zhlédlo téměř 300.000 lidí a sdílelo ho téměř 4.500 uživatelů.

Video je však dokladem lynčování opilého řidiče, který v červenci 2012 v ruské oblasti Podgorodenki nedaleko Vladivostoku srazil svým vozem značky Nissan skupinu mladých lidí, z nichž dva muži zemřeli. Z místa se pokusil uniknout.

Jelikož je kontext, ve kterém se v Česku video sdílí, zcela smyšlený, jedná se o hoax.


Iniciativa lidí, kteří usilují o život bez násilí a nenávisti. S nenávistí se snažíme bojovat kreativitou, podloženými argumenty, bez moralizování, dogmat, ideologie, s nadhledem a často s humorem.