Sociálními sítěmi i řetězovými maily se šíří video, na kterém je pořízen výstup ženy, která během setkání s demokratickou kongresmankou Ocasio-Cortezovou v Queensu navrhuje, aby lidé začali jíst děti. Žena navíc měla na sobě tričko, na kterém je nápis „zachraňte planetu, snězte děti.“ Video bez vysvětlení šíří například Aeronet, nebo blogová platforma Parlamentních listů Vaše věc. Ve skutečnosti se však jednalo o trolling.

Potom, co se video stalo virálním, se ukázalo, že za výstupem stojí organizace LaRouche PAC. Na svém Twitteru skupina oznámila, že ženu na setkání nastrčila, aby Ocasio-Cortezovou „vytrollila”, a zesměšnila tak její návrhy ohledně řešení klimatické krize. Skupina LaRouche PAC spojuje lidi věřící v konspirační teorie a nyní podporuje Donalda Trumpa.

Za vznikem skupiny LaRouche PAC stojí konspirační teoretik Lyndon H. LaRouche ml., který zemřel letos v únoru v 96 letech. Skupina věří, že změny klimatu jsou falešnou zprávou a návrhy na snížení emisí uhlíku přirovnávají ke genocidě. Jejich kampaň s názvem “Jezte děti” má odkazovat na satirický fejeton Jonathana Swifta z roku 1729, který psal o vykořisťování chudých Irů v Anglii. LaRouche například věřil, že Ku-klux-klan financují Židé. Rovněž tvrdil, že ho chtěla zabít britská královna.

Podle historika Matthewa Sweeta, který pravicovou organizaci zkoumá, byl výlev na setkání promyšlený a jde o vyzkoušenou taktiku této skupiny.

„Dělají to od sedmdesátých let. Jde o jednoduchou strategii. Někdo jde na politické setkání, vytvoří tam pozdvižení, ale mnohem důležitější je, že vytvoří jakýsi druh chaosu,“ vysvětlil pro deník The Washington Post Sweet, jehož kniha Operation Chaos mapuje historii této podivné skupiny.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.