Lenka Pátková sdílela na svém profilu status, ve kterém zveřejňuje fotky tzv. „lavičky neřesti“ a tváří se jako by fotky byly aktuální. „Před budovou Sazky v ulici K Žižkovu nepřipravený chodec by se mohl leknout. V klíně muže sedícího s novinami v ruce spočívá hlava ženy, která s odhaleným rozkrokem klečí před ním,“ píše v statusu. A celou situaci dává nesmyslně do souvislosti s protikuřáckým zákonem a „tlupami muslimů“. Status má již více jak 15 000 sdílení.

Ve skutečnosti se nejedná o aktuální fotky a socha před sídlem Sazky už dávno nestojí. Společnost Sazka si milenecké sousoší koupila ke svým pětačtyřicetinám od kanadské sochařky českého původu Ley Vivitové v roce 2001. Za nákupem sochy stál tehdejší šéf Sazky Aleš Hušák. V roce 2011 se pod jeho vedením společnost SAZKA dostala do insolvenčního řízení a byl na ni prohlášen konkurz. Nové vedení pak nechalo sochu, spolu s dalšími zbytečnosti, prodat.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.