Další pomlouvačný článek na adresu spolku a iniciativy Milion chvilek pro demokracie napsal kdosi z webu IVČRN (Islám v ČR nechceme). O místopředsedovi spolku Benjaminovi Rollovi web tvrdí, že se prý účastnil levicové demonstrace 20. února 2015, která byla požadovala přijetí uprchlíků do České republiky. Dávají to do souvislosti s tím, že například i krajně-levicové iniciativy Good night white pride“. IVČRN také lživě tvrdí, že se Roll pohyboval okolo iniciativy Hlavák a Autonomního centra Klinika.

„Na té fotce nejsem já a i když považuji poskytnutí pomoci lidem utíkajícím před válkou za důležité, tak na této akci jsem nebyl. S iniciativou Hlavák jsem nespolupracoval a s GNWP ani Antifa také ne,“ uvedl pro náš web Benjamin Roll.

Je naprosto zřejmé, že na fotografiích, které jeho údajnou účast mají dokazovat je jiná osoba. V té době Rollovi bylo teprve 19 let a nenosil plnovous. Na internetu lze nalézt například jeho fotografii z dubna téhož roku či z listopadu 2014. Jak dokazuje fotografii Českobratrské církev evangelické, plnovous nenosil ještě ani v říjnu 2016.

Hoax
Skutečná fotografie z té doby

Po upozornění hnutí web IVČRN vyměnil fotku za jinou. Ačkoliv autorům musí být jasné, že na fotkách z demonstrace není on, lživou informaci o jeho údajném angažování v iniciativě Hlavák i o jeho údajné účasti na demonstraci na webu stále mají. Web IVČRN je registrován na Jiřího Bartáka ze spolku Czech Defence League o.s..


Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Své mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com