Některé dezinformace jsou opravdu absurdní. Příkladem je příspěvek facebookové stránky „Za pravdu“. Ta tvrdí, že ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému byla aplikován viatmín C, který je prý oranžový. Důvodem je, že injekční jehla, kterou byl očkován, byla oranžová. Tento bizarní hoax sdílí 3 tisíce lidí.

Text hoaxu:

„Tak přátele mě to nedalo a malinko jsem pátral po barvě tekutiny která je natažená v injekci pro Blatného a ono ejhle  všichni víme že vitamin C má oranžovou barvu ale taky víme že vakcína proti covid-19 je křišťálově průhledná. Že by pán Blantný dostal vitamin C místo vakcíny proti covid 19  no nevím ale všude vadíme jak  vakcina proti covid19 má  naprosto průhlednou barvu tedy  průhlednost jako  čistá VODA tak z koho tady potom dělají debily.“

Realita je samozřejmě úplně jiná. Oranžový není roztok uvnitř stříkačky, ale zakončení samotné jehly. Injekční stříkačky mají různý průměr. Aby to bylo přehlednější, rozlišení barvou značí, jaký průměr injekční jehla má. Tato oranžová jehla má průměr 0,50 mm a označuje se jako 25 G. Například jehly o průměru 0,80 mm jsou označené zeleně, jehly o průměru 0,60 mm tmavě modře nebo jehly o průměru 0,4mm šedě.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.