Europoslanec Ivan David (SPD) zveřejnil facebookový příspěvek, ve kterém píše, že prý „migranti kolem Théb přepadli a okradli řecké farmáře.“ Status má za několik hodin více jak 1500 sdílení.

Sdílejícím pravděpodobně nevadí, že Ivan David svá tvrzení neopírá o jakékoliv zdroje. Fotografie, které k příspěvku vložil se týkají úplně něčeho jiného. První fotografie pochází z února letošního roku. Fotografie zpustošeného domu (nebo bytu) jsou aktuální. Problém pro Ivana Davida je, že se nejedná o dům nějakého farmáře, ale novinářky Yioty Michalopoulou. O případu informují řecká média (1, 2, 3). Nenajdeme ta však slovo o migrantech. Případ vyšetřuje policie. Případ se navíc stal v lednu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.