Facebookový účet Roberta Vasilovského patří k tomu nejbizarnějšímu, co najdete na Facebooku. Účet, který otevřeně podporuje Rusko, ruské vojáky na obsazeném území na Donbasu nazývá za „vlastence“, vytváří jeden hoax za druhém.

Jako typický hoax jde považovat zprávu o údajném velkém vítězství o údajné další porážce žolnéřů NATO 22. května na Ukrajině. Robert Vasilovski k vyfabulovanému příspěvku přiložil fotografie čtyři roky staré (1, 2). Nejbizarnějším je, že na fotce jedna jsou vyfoceni pravděpodobně mrtví vojáci samozvané Doněcké republiky a na druhé je fotografie zničeného tanku separatistů, který zničila ukrajinská armáda. Vasilovskeho příspěvky pravidelně sdílí 50 – 300 lidí.

Velmi sdílený byl ovšem další vyfabulovaný příspěvek Vasilovskeho. Ten 2. června informoval o údajném „masakru amerických a britských elitních jednotek v Sýrii“. Bájný příběh, jak ruské stíhačky a rakety pozabíjely 300 amerických vojáků má 2200 sdílení. „Jeden z mnoha příkladů, jak funguje ta nejtupější ruská propaganda, ale hlavně jak masivní a zprocesované je její šíření. Totální nesmysl o tom, že ruská letadla v Sýrii zničila americký kontigent a Američani teď z Turecka posílají domů denně stovky mrtvol. Fotka ověřená za pět vteřin, rok 2016 Afghánistán, Bagrám,“ píše Visegradský jezdec. A je to skutečně tak. Fotografie pochází z roku 2016 z Afganistánu. Pokud by se skutečně došlo ke konfliktu mezi silami Ruska a NATO, znamenalo by to obrovský diplomatický konflikt a je pravděpodobné, že i válku mezi NATO a Ruskem.

Možná si vzpomínáte na údálost z ledna 2018. Tehdy stíhačka ruské armády Suchoj SU-30 se na 1,5 metru přiblížila americkému letounu P8-A. Už z toho incidentu byl velký mezinárodní skandál. Další incident se odehrál loni v červnu nad mezinárodními vodami Baltského moře. K americkému výzvědnému letounu RC-135 se přiblížila ruská stíhačka Su-27 na pouhé dva metry. I tehdy incident vyvolal velké mezinárodní reakce.

Tyto příběhy nelze snad ani nazvat klasickým hoaxy. Bájivé příběhy totiž existují jen v hlavě Roberta Vasilovského. Je jen zarážející, kolik lidí těmto bizarním příběhům věří nebo si snad přeje, aby se něco takového stalo. V případě druhém by to znamenalo pravděpodobně velkou válku mezi světovými mocnostmi.

Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.