Řetězovými e-maily je rozesílán text, který se objevil i na dezinformačních webech. Jde o určitou paralelu na článek Istvána Léka „Székesfehérvár se Evropským hlavním městem kultury nikdy nestane“ z března 2018, který vyšel na webu České pozice. Zastoupení Evropské komise v Praze se už tehdy proti textu ohradilo a označilo ho za nepravdivý.

Text hoaxu:
„Tak toto je už opravdu síla! Maďarské město Székesfehérvár, které se loni přihlásilo do soutěže o titul “Evropské město roku” a spolu s dalšími sedmi uchazeči se dostalo až do semifinále, v těchto dnech vyřadila porota EU!  Důvod? Porota EU mu oznámila, že jeho propagační video ukazující nejkrásnější části města, šťastné páry a hrající si děti není vyhovující, protože má příliš mnoho šťastných bílých lidí, křížů, kostelů a málo imigrantů! A tak se nemůže stát hlavním městem evropské kultury. Jak se porota doslova vyjádřila: “Toto je propagační film pro bílou křesťanskou Evropu, každý je bílý,šťastný a tančí na ulici. Je tam příliš mnoho šťastných bílých lidí a křížů a málo migrantů. “Jako i starosta města Dr. András Cser-Palkovics řekl, rozhodnutí komise bylo založeno výhradně na politických otázkách. A podle jeho slov mu komise doslova vzkázala, že film pomíjí chudých a migrantů, ale zároveň je tam příliš křížů, kostelů a co je ještě horší je postoj města, protože je to považováno za hodnotu. Co víc k tomu dodat? I toto je další z důkazů toho, jací zvrácení lidé stojí na nejvyšší úrovni EU! Celé EU je infikováno multikulturalismem, protlačováním zběsilé migrace, islamizace, různých LGBT deviací, genderizmu a jiných zvrácených ideologií! A vůbec nezastupuje obyvatele členských států EU a jejich přání, životní styl, náboženství, kulturu, zvyky či tradice! Je to něco neskutečně zvrácené a zaměřené pouze na likvidaci současné křesťanské Evropy národních států! I na tomto v podstatě bezvýznamném příkladu se dá ale dobře vidět, že EU je nereformovatelná, protože na každé úrovni sedí a každou oblast ovládají stejně zvrácení lidé, kteří se snaží o totéž – likvidaci současné podoby Evropy!“

Proti textu se opakovaně ohradilo Zastoupení Evropské komise v Praze. „Představa, že výběr města funguje jako ve středověké orientální despocii (panovníka nabídka nenadchla, pronesl povrchní komentář a uchazeče odmávl jak otravný hmyz), nemá s realitou nic společného. Jak náročné je celé výběrové řízení, ví dobře např. Plzeň – Evropské město kultury 2015. Uchazeči musí splnit kritéria definovaná v rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady. A před porotou důvěryhodně prokázat, že budou schopni „papírové“ cíle splnit, umět vše prodat a manažersky i administrativně celý rok zvládnout. Székesfehérvár v tom neuspěl. Nebo přesněji: jiná maďarská města to zvládla lépe, a proto se dostala do užšího výběru. Nic víc, nic míň. Porota k výběru mimochodem vydává koncem března zprávu. Ta k výběru pro rok 2023 byla publikována  již před dvěma lety,“ píše na webu.

Nesmysl je to i z jiného důvodu. Evropské město kultury je každý rok v jiné zemi a rok 2023 připadá zkrátka Maďarsku. Nakonec se Evropským hlavním městem kultury stane Veszprém ležící poblíž známého jezera Balaton. Vyhrálo město, jehož klip obsahuje jen „šťastné bílé lidi a kříže“:

Naopak v klipu Székesfehérváru figuruje několik lidí tmavší barvy pleti:


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.