Na Twitteru a na sociální síti Facebook i formou článků, se znovu šíří fotka, zachycující řádění lidí pod Eiffelovou věží v Paříží. Fotka se šíří v českých skupinách a tváří se jako aktuální. Má zachycovat řádění migrantů a upozorňovat na to, že zatímco Macron si „hraje“ v Sýrii, Francie mu hoří. Ovšem, jako obvykle, fotografie je mnohem starší a nezachycuje výtžnosti migrantů ani politické protesty. Jedná se tedy opět o hoax.

Fotografie pochází ve skutečnosti z léta 2016. 10. července se v Paříži hrálo finále Mistrovství Evropy ve fotbale mezi domácí Francií a Portugalskem. I to „posloužilo“ k vyvolání výtržností mezi fotbalovými chuligány. Snímek zachytil reportér agentury Reuters a další fotografie z řádění „fanoušků“ si můžete prohlédnout například zde, zde nebo zde.

Emmanuel Macron je prezidentem Francie až od května 2017 a tedy za případné nezvládnutí výtržností nenese žádnou odpovědnost.

Ničení cizího majetku si krátí čas i chuligáni v Čechách. V březnu loňského roku například policie musela zasahovat proti chuligánům SFC Opava. „V ulicích Opavy se střetlo agresivní jádro Baníku a opavští rowdies. Během potyčky několik opavských fanoušků vyvrátilo zděný plot. Uvolněné cihly pak použili jako zbraně a házeli je na druhý tábor,“ píše Isport.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.