Mimořádně hloupý hoax zveřejnil na Facebooku Jaroslav Sedlář.

Text hoaxu:

„Jsem se synem v nemocnici Motol v Praze. Tyto listky nam dosly na podnose s obedem. Podotykam, syn byl poziitivni minule pondeli a vcera po dalsich testech negativni. Ale kde jsem k tomu prisel ja, to nevim. Oba dva testy jsem mel ja negativni. Takze i ja jsem vedeny jako pozitivni. Parada, ze?“

Ve skutečnosti se jedná o obyčejné lístky na jídlo. D3 a D13 jsou diety a označení Covid pozitivní je upozornění, že můžete být daná osoba potencionální přenášeč kvůli dalšímu nakládání s nádobím. Jsou to informace pro personál, že se s nádobím má zacházet jako s kontaminovaným. Je vtipné, že někdo lístek na jídlo může považovat za oficiální zdravotnickou dokumentaci.


Poznámka k statusu „Bill Gates > Novavax > Vakcína > Výroba a testy v ČR“

Na sociální síti Facebook se šíří status „Bill Gates > Novavax > Vakcína > Výroba a testy v ČR“.:

Status má tisíce sdíleníněkolika profilů:

„Tak nevím, zda jste to zaznamenali, já až nyní. Překvapuje mě nízká mediální imformovanost o tom, co by v této době mělo být zřejmě jedním z hlavních témat všech zpravodajství. Dohledal jsem si různé informace, na konci příspěvku uvádím zdroje (včetně webu vlády ČR). Vyhodnoťte si obsah každý sám: Americká firma Novavax koupila v ČR v osadě Bohumil u Jevan fabriku, kde bude vyrábět vakcínu proti covidu. Do této firmy vložila 89 milionů dolarů nadace Billa a Melindy Gatesových a v květnu letošního roku obdržel Novavax dalších 384 mil. dolarů od programu CEPI, který spolufinancuje též nadace Gatesových. V případě účinných klinických testů má Novavax přislíbeno od vlády USA 1,6 miliardy dolarů!

Firma Novavax vyvíjela v letech 2014 – 2019 vakcínu proti ebole a také RSV viru, který způsobuje vážná respirační onemocnění. Ani jeden z těchto pokusů nebyl úspěšný. V roce 2016 a napodruhé v r. 2019 selhala klinická testování jejich vakcíny ResVax! Následkem byl zásadní pokles důvěry investorů, pokles akcií o 85% a snížení hodnoty kapitálu o sedmdesát procent. 30.4.2019 měla akcie této společnosti tržní hodnotu 0,54 dolaru. Po výše zmíněném nalití kapitálu a zahájení programu na výrobu vakcíny proti coronaviru vzrostla hodnota akcií Novavaxu víc než dvěstěnásobně, na dnešní úroveň 117 USD!

Dle slov ředitele Novavaxu Stanleyho Ercka hodlá firma v ČR vyrobit miliardu vakcín: „Velikost závodu je unikátní a my budeme disponovat kapacitou vyrábět miliardu vakcín a nikdo jiný to nezvládne.“ Fabriku již navštívil premiér Babiš a s ním i vakcinolog plk. Prymula. Došlo k dohodě, že Novavax požádá Státní úřad pro kontrolu léčiv o povolení uskutečnit testování vakcíny na občanech ČR.

První várka hotové vakcíny by podle Prymuly mohla být již koncem roku. O tom, že má na vakcinaci českého obyvatelstva eminentní zájem, svědčí i Prymulovo prohlášení z 8.10. pro server Novinky.cz: “naočkovaní lidé nebudou muset nosit roušky a budou mít řadu jiných bonusů, tak si myslím, že zájem bude poměrně velký.“ Podle ředitele Novavaxu Ercka i předsedy vlády Babiše, oplátkou za zprovoznění závodu v ČR a umožnění klinické studie na našem obyvatelstvu získá následně Česko vakcínu přednostně…“

Status je fakticky správně. Ale je naprosto zavádějící. Novovax samozřejmě nedělá jen “vadné” vakcíny. To, že se nějaký výzkum stopl je naopak důkaz, že si nikdo nedovolí na trh pustit nebezpečnou vakcínu. A testovat vakcíny budou (i v ČR) samozřejmě na dobrovolnících, co budou pod dohledem a dostanou za to náležitě zaplacenou. To dělají laboratoře běžně.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.