Proruský desinformační web Hlavné správy včera zveřejnil hoax, který tvrdí, že ukrajinský obchod promítl nacistickou svastiku na eskalátoru. Server AC24.cz a Prvnízprávy.cz zase tvrdí, že kyjevské centrum má na schodech výzdobu „jako k uvítání Hitlera“. Pravda na celé zprávě je to, že v sobotu 16. února 2019 skutečně někdo promítl, na velmi krátkou dobu, na schodiště (nikoli eskalátor) obchodního centra nacistickou svastiku, resp. vlajku nacistické Třetí říše. Ovšem to je jediná pravdivá věc.

Realita je taková, že se vedení nákupního centra se za událost omluvilo. „Správa a ani zaměstnanci obchodního centra nemají nic dočinění s tím, co bylo umístěno na led schodiště a v žádném případě nepodporujeme podobné názory. Přesto se chceme za situaci omluvit,“ píše ve svém vyjádření vedení nákupního centra Gorodok Gallery. V následujícím příspěvku vedení galerie informovalo, že se jednalo o hackerský útok a zaměstnanci se snažili co nejrychleji celý LED systém vypnout, což se jim také po několika minutách podařilo. Případem se zabývá policie. „Policie aktivně hledá osoby zapojené do tohoto útoku,“ napsal ukrajinský velvyslanec v Izraeli Hennadii Nadolenko, který líčil rozhořčení a omluvu. Rovněž si myslí, že hackerský útok byl součástí hybridní informační války, které Ukrajina čelí od roku 2014.

To, kdo za nechutnou propagandou stojí se možná dozvíme později, možná se nedozvíme vůbec. Co je ovšem jisté, že ukrajinský „obchod“ nic takové úmyslně na shody nepromítl. A už vůbec to nepatří mezi jeho obvyklou výzdobu, jak tvrdí AC24 a Prvnízprávy.cz. Ruská propaganda často mluví a píše o tom, že na Ukrajině dochází k jaké si fašizaci. Tento incident se jim tedy náramně hodil. To, že způsob jak o tom informují je klasická manipulace, je přece vedlejší.

 


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com