Na Slovensku se momentálně šíří hoax, který tvrdí, že v době, kdy se zpřísnila protipandemická opatření, krizový štáb jednal bez roušek.

Jde přitom o fotku z jednání krizového štábu z března tohoto roku, z doby, kdy ještě nebyla povinnost nosit roušky. Na fotce agentury TASR, která je z 12. března, je například vidět bývalou ministryni vnitra Denisu Sakovou, která není členkou aktuálního krizového štábu.

Hoax už sdílí mnoho profilů. Původní nebo jeden z prvních je profil s názvem Frantisek Murin. “Krizový štáb a bez roušek ?? Každemu 1650 € pokuty. Hajzlové, “napsal k fotce Murin. Po několika hodinách měl hoax více než 7 tisíc sdílení.

Hoax sdílel například i profil s názvem Maria Angelic. Po tom, co na její hoax upozornila policie, z její stránky zmizel.stazeny soubor 1

Aby se člověk nestal šiřitelem hoaxů, stačí opravdu málo: před sdílením si pozorně prohlédněte text i samotnou fotku, kdo je na ní, kde je udělaná, zvažte, proč není velmi zřetelná, nebo vyhledejte pomocí Google vyhledávače totožnou fotku na internetu a snadno zjistíte, že není aktuální a publikována byla již v březnu. Podezřelé jsou i oba profily, které fotografii ve velkém šíří – na stěně mají množství podobných dezinformací a pochybných odkazů.

Článek vyšel na webu Omediach.com


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.