Na sociální síti Facebook se šíří výzva na pomoc dítěti s leukémií, které potřebuje darovat krev. Zpráva se šíří velmi rychle, jde ale o další z hoaxů. „Prosím pošlete to co největšímu počtu lidí. Krev potřebná pro dítě s leukémií B-Rh(-) negativní, je to velmi vzácná krevní skupina. Kontakt 668 357 175,“ zní text hoaxu. Akutní výzva, kterou na Facebooku sdílí celá řada lidí.

Podle webu Hoax.cz se ale výzva nezakládá na pravdě a do Česka dorazila z Polska, kde se šířila už v únoru. „Zpráva se v ČR začala šířit ve druhé polovině března 2019, ale první záznamy byly dohledány na polských stránkách už počátkem února 2019. Koncem února už byla tato zpráva označena jako fáma,” píše web.

„Na sociálních sítích se začala šířit zpráva, která žádá lidi, aby poskytli krev pro dítě s leukémií. Když chtějí na uvedené číslo zavolat, zjistí, že je nedostupné. Výzva, která se poprvé objevila v Polsku, má podle uživatelů sociálních sítí i jiné verze a jedná se o podvod. Na Facebooku se v únoru objevila na polské stránce Przyjaciele Boga Najwyższego zpráva o pomoci malému dítěti, které je vážně nemocné. Lidé začali na telefonní číslo volat a chtěli pomoci. Ukázalo se však, že je nedostupné. Podle některých se jedná o podvod a o další verzi stejné zprávy, která také koluje po sociální síti. Mělo by tam být jen změněné číslo a jméno. Po České republice se výzva začala šířit v březnu,“ dodává web Tn.cz.

O lidech s RH negativním faktorem se šíří (1, 2) spousta konspiračních teorií. RH- má pouze 16% evropské populace. Z dat vyplývá, že pro lidi s krví Rh− je riskantní cestovat do jiných částí světa, kde jsou zásoby krve Rh− jen malé (obzvláště ve východní Asii), protože tam je výskyt ještě mnohem menší. Proč někteří lidé mají negativní RH faktor vysvětluje článek Irohlas.cz.

Žádné konkrétní dítě tedy teď aktuálně tuto krev nepotřebuje. Z tabulky je ovšem zřejmé, že lidé, kteří mají krev B-Rh(-) negativní jsou velmi ohroženou skupinou lidí. Ještě hůře na tom jsou lidé, kteří mají 0-. Určitě proto nechceme nikoho odrazovat od darování krve.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.