V redakci konspiračního periodika Zem&Vek, jehož šéfredaktor je odsouzen za šíření antisemitismu, se zřejmě řídí mottem: „Sice to není pravda, ale mohla by být“. Připomeňme, že slovenský soud uznal vinným šéfredaktora časopisu Zem a Vek Tibora Eliota Rostáse ze spáchání extremistického deliktu v souvislosti s jeho článkem o židech.
Právě web periodika Zem&Vek začal šířit nesmysly ohledně koronaviru. V článku s názvem „koronavirus může být selektivní biologickou zbraní, namířenou na Čínu“ totiž autor spekuluje o tom, že koronavirus by mohl být biologickou zbraní, jejímž úkolem má být útok na Čínu.
K takovému závěru stačily redakci Země a Věku dvě premisy. První se odvolává na studii šesti čínských vědců, podle níž je koronavirus „mnohem nebezpečnější pro Asiaty jako pro lidi bílé rasy.“
Druhá jejich premisa tvrdí, že už v devadesátých letech některé vlády vyvíjely biologické zbraně a od té doby vývoj pokročil, to znamená, že některé vlády už mohou disponovat biologickými zbraněmi.
Zem a Věk na základě těchto dvou premis vyvodil, že koronavirus může být biologickou zbraní použitou proti Číně. Pokud bychom i předpokládali pravdivost premis, tak z tvrzení, že mohou existovat biologické zbraně a zároveň, že koronavirus je pro Asiaty nebezpečnější zdaleka nevychází automatický závěr, že koronavirus je biologickou zbraní namířenou proti Číně.
To je totéž, jako tvrdit, že existují automobily a zároveň více lidí umírá při dopravních nehodách v Asii, tak to tedy znamená, že automobily jsou zákeřnou zbraní západních inženýrů na vyhlazení Asie. Není jasné, kde autor článku našel souvislost mezi premisy a závěrem, každopádně spekulovat o tom nemá smysl.
Že koronavirus může být biologickou zbraní se objevuje v různých podobách. „Virus do země dostali Američané, nakažených je už přes 100 tisíc lidí a za šířením nebezpečného onemocnění stojí wuchanská laboratoř, v níž se nové viry testují.“ To je jen část spekulací, které se kolem koronaviru v současnosti rojí – zejména na čínských sociálních sítích.
Pro úplnost je třeba dodat, že laboratoř určená k výzkumu smrtících patogenů v centru Wu-chanu skutečně stojí. Jde o Wuchanský institut virologie, který leží pouhých 30 kilometrů od trhu s mořskými plody, jenž je považován za ohnisko nové epidemie.
Odborníci ale jeho teorii vyvrací a Shohamova slova označují dokonce za nebezpečná. „Neexistují žádné důkazy o tom, že by se jednalo o biologickou zbraň. Jakákoliv podobná tvrzení jsou úmyslným šířením dezinformací a jsou neuvěřitelně nezodpovědná,“ varuje Vipin Narang, odborník na bezpečnostní studia z Massachusettského technologického institutu (MIT). „Pokud by se objevily důkazy, které tuto teorii podporují, pak ano. Zatím ale žádný takový není. Je mnohem pravděpodobnější, že virus přeskočil ze zvířete na člověka na trzích Wu-chanu,“ napsal Davis. Podle studie zveřejněné na odborném serveru bioRxiv je přitom kompatibilita wuchanského viru s netopýřím dokonce 96procentní, zatímco například SARS byl s virem netopýrů příbuzný jen ze 79 procent.
Zdroje: Antipropaganda.sk