Na internetu je hojně šířen dezinformační článek Daniela Nováka „Koronavirus má všechny charakteristiky biologické zbraně stupně 4, tedy zbraně hromadného ničení“. Jen z facebookové stránky AC24.cz má přes 4000 sdílení. Přestože se jedná o směsici spekulací, nepodložených tvrzení a výslovných nepravd.

První, co zarazí čtenáře je, že není známo, z jaké autority údajný Daniel Novák článek píše. Je epidemiologem? Nepodařilo se nám zjistit, že by v ČR působil epidemiolog tohoto jména. Je to nějaký odborník na zbraně? Také se nám nic takového nepodařilo dohledat. Je to snad chemik? Odkud? Samé otázky. Že web AC24.cz šíří dezinformace, to je známo už dávno.

Pojďme si však rozebrat konkrétní tvrzení v článku:

Tvrzení: „Relativně dlouhá inkubační doba (14 někdy až 24 dní).“

Ověření: Nepravda. Inkubační doba (doba od nakažení do propuknutí nemoci) se pohybuje mezi 2 až 14 dny a i během ní je nemoc infekční.

Tvrzení: „Extrémně nakažlivý, kapénkou i dotykem. Na povrchu předmětů a v ovzduší prostor vydrží až 9 dnů (šíření např. peněžním oběhem na bankovkách).“

Ověření: To je teoreticky pravda. Ale jen teoreticky. „Například prostřednictvím zásilek k žádné nákaze nedošlo. Proto považuji tuto informaci o přenosu dotykem pouze za teoretickou – nemyslím si, že by reálně došlo k nákaze prostřednictvím styku s předmětem po několika dnech přenosu,“ říká epidemiolog a současný náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Tvrzení: „Má prvky viru HIV.“
Ověření: Nemá. Seniorku v Thajsku údajně uzdravil koktejl léků na HIV a chřipku. S virem HIV má však koronavirus společné jen to, že je to také virus.

Tvrzení: „Vyléčení pacienti mohou být dále nakažliví.“

Ověření: Spekulace. Počet vyléčených přesáhl 25 tisíc, u nikoho se neprokázalo, že by po vyléčení daná osoba někoho nakazila.

Krátká citace z článku Deník.cz:

„V centru čínského města Wu-chan, z něhož se virus začal šířit, se skutečně nachází laboratoř určená k výzkumu smrtících patogenů (Wuchanský institut virologie), která leží 30 kilometrů od trhu s mořskými plody, považovaného za ohnisko nové epidemie. Odborníci ale teorii o biologické zbrani vyvracejí. „Neexistují žádné důkazy o tom, že by šlo o biologickou zbraň. Jakákoliv podobná tvrzení jsou úmyslným šířením dezinformací a jsou neuvěřitelně nezodpovědná,“ uvedl Vipin Narang, odborník na bezpečnostní studia z Massachusettského technologického institutu.

Podle virologa Iana Jonese z britské University of Reading byli původním nositelem viru netopýři (podle studie zveřejněné na odborném serveru bioRxiv je kompatibilita wuchanského viru s netopýřím až 96procentní). Netopýři pak prostřednictvím svého trusu nebo slin infikovali jiná zvířata, z nichž se virus přenesl na člověka.

Podle českého vědce z Fakulty tropického zemědělství Jiřího Černého mohly být tímto přenašečem cibetky, podle studie čínské vědkyně Zheng-Li Shi navíc ještě prasata.“

Závěr

Ze závěru článku AC24.cz je zřejmé, že autor se nesnaží o objektivitu, ale trpí patologickou nenávistí vůči určitým politikům. Například Piráty nazývá feťáky. Tvrdí také, že Afrika je údajně koronavirem zasažena. Jakýkoliv důkaz však nepřináší. Mapa ve skutečnosti ukazuje, že v Africe se momentálně jedná jen o jednotlivé případy. Epicentrem je Čína, zde bylo nakaženo 98% případů. Ale proč to celé nesvést na migranty.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.