Asi 10 tisíc sdílení má nesmyslný příspěvek Anny Fiuráškové o pandemii COVID-19. A to hned ze dvou důvodů.

Prvním je údajný výrok Miroslavy Skovajsové: „Koronavirus je podvod, který zneužívá lidské neznalosti.“ Ačkoliv Miroslava Skovajsová má k pandemii skeptický postoj, nepodařilo se nám dohledat, že by tento výrok řekla. I samotná lékařka se od výroku distancovala. Výrok si s největší pravděpodobností vymyslel Ondřej Höppner pro dezinformační web Arfa.cz.

Druhým je samotný příspěvek začínající „kdyby byla na světě nějaká pandemie…“. Anna Fiurášková argumentuje hloupostmi. Pandemie je hromadný výskyt infekčního onemocnění bez prostorového omezení. O pandemii tedy mluvíme v momentě, kdy se onemocnění rozšíří na území více států nebo i světadílů a nerespektuje omezení místem. Není omezena ani časem.

Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila epidemii koronaviru SARS-CoV-2 za pandemii kvůli celosvětovému rozšíření. Koronavirem SARS-CoV-2 se nakazilo k 9. září 2020 přes 27 milionů lidí. Je hlášeno rovněž přes 900 tisíc úmrtí lidí s koronavirem v těle.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com