Asi 10 tisíc sdílení má nesmyslný příspěvek Anny Fiuráškové o pandemii COVID-19. A to hned ze dvou důvodů.

Prvním je údajný výrok Miroslavy Skovajsové: „Koronavirus je podvod, který zneužívá lidské neznalosti.“ Ačkoliv Miroslava Skovajsová má k pandemii skeptický postoj, nepodařilo se nám dohledat, že by tento výrok řekla. I samotná lékařka se od výroku distancovala. Výrok si s největší pravděpodobností vymyslel Ondřej Höppner pro dezinformační web Arfa.cz.

Druhým je samotný příspěvek začínající „kdyby byla na světě nějaká pandemie…“. Anna Fiurášková argumentuje hloupostmi. Pandemie je hromadný výskyt infekčního onemocnění bez prostorového omezení. O pandemii tedy mluvíme v momentě, kdy se onemocnění rozšíří na území více států nebo i světadílů a nerespektuje omezení místem. Není omezena ani časem.

Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila epidemii koronaviru SARS-CoV-2 za pandemii kvůli celosvětovému rozšíření. Koronavirem SARS-CoV-2 se nakazilo k 9. září 2020 přes 27 milionů lidí. Je hlášeno rovněž přes 900 tisíc úmrtí lidí s koronavirem v těle.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.