Na sociálních sítích se znovu šíří obrázek, který šíří především zastánci teorie ploché planety. Má dokazovat údajný podvod NASA. Národní úřad pro letectví a vesmír, zkráceně NASA, prý předkládá lidem fotografie z planety Mars, což má být podvod, protože fotografie ve skutečnosti pochází ze Země.

Na fotografii je skutečně vyfotografována oblast v Jordánsku Wadi Rum. Oblast je též známa pod názvem Údolí měsíce nebo Mars na zemi. Problém je ovšem jiný. NASA nikdy fotografii nepředkládala jako fotografii z planety Mars. Jak se můžete přesvědčit ve vyhledávači, fotografií z Marsu je mnoho, žádná však podobná této. Pokud do vyhledávače vložíte jen horní obrázek, který měl být NASA předkládán jako obrázek Marsu, nepřekvapivě vám žádnou takovou (nebo podobnou) fotografii nevyhledá a jste odkazováni právě na údolí Wadi Rum. Fotografie tedy nebyla nikdy agenturou NASA předkládána jako fotografie z Marsu.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com