Na sociálních sítích se znovu šíří obrázek, který šíří především zastánci teorie ploché planety. Má dokazovat údajný podvod NASA. Národní úřad pro letectví a vesmír, zkráceně NASA, prý předkládá lidem fotografie z planety Mars, což má být podvod, protože fotografie ve skutečnosti pochází ze Země.

Na fotografii je skutečně vyfotografována oblast v Jordánsku Wadi Rum. Oblast je též známa pod názvem Údolí měsíce nebo Mars na zemi. Problém je ovšem jiný. NASA nikdy fotografii nepředkládala jako fotografii z planety Mars. Jak se můžete přesvědčit ve vyhledávači, fotografií z Marsu je mnoho, žádná však podobná této. Pokud do vyhledávače vložíte jen horní obrázek, který měl být NASA předkládán jako obrázek Marsu, nepřekvapivě vám žádnou takovou (nebo podobnou) fotografii nevyhledá a jste odkazováni právě na údolí Wadi Rum. Fotografie tedy nebyla nikdy agenturou NASA předkládána jako fotografie z Marsu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.