Lubomír Volný (SPD) a několik dalších sdílí na sociální síti Facebook hoax o tom, že prý francouzská policie používá proti tzv. Žlutým vestám i kladiva. Lubomír Volný v hoaxu píše: „Osvědčené metody, civilní provokatér, teleskopické obušky, kladiva, ať žije demokracie v Evropě v roce 2019.“

Video skutečně zobrazuje policistu s kladivem v ruce. Ale patří skutečně do „výzbroje“ francouzské policie kladiva?

Ne. Videa dokazují, že naopak kladiva jsou výzborojí demonstrantů. Například toto video bylo odebráno agresivnímu demonstrantovi těsně po zadržení:

Další příklad videa, kdy policisté mají u sebe kladiva po zákroku policie:

A teď jak se to šíří na dezinformačních webech:

Kladiva, plynové masky, petanque koule, přilby, hasicí přístroje … Tyto věci byly zajištěny bezpečnostními silami během kontrol aut při demonstracích.

 

Realita je tedy taková, že nikoliv policisté, ale příslušníci Žlutých vest pobíhají po městech s kladivy. Inu, je vidět, že jim jde o dobrou věc.

Více se dozvíte ve francouzštině zde: https://hoax-net.be/non-les-policiers-nutilisent-pas-de-marteau-dans-les-manifestations/?fbclid=IwAR3vMbNVLgd501E-ChihnYVHXMzSv6ZB8J_7PRGBzQqhrICbguN8HAJYP2M


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.