Jan Jandourek včera upozornil na hoax, který se šíří po e-mailech nejen mezi seniory.

Text hoaxu:

„Když Václav Havel běhal opilý v unoformě vojáka Hradní stráže po hradě, bylo to roztomilé.Když se Miloš Zeman občas někde napije, hned je ochlasta (v tom lepším případě).

Když byl Václav Havel ošukávat komediantku v době, kdy mu umírala žena, tak to byl bohém.

Když Miloš Zeman nazve piču pičou, tak je sprosťák bez morálky.

 

Tento hoax rozšířil web Vlastenecké noviny a měsíčník Severočeská pravda Miroslava Starého z Mimoně.

Jaká je ovšem realita? Záběry, kdy údajně opilý prezident Havel prochází Pražským hradem pochází z roku 1990 ze zámku v Lánech, nikoliv tedy Pražského hradu. To, že by byl na nich Václav Havel opilý není rozhodně průkazné. Průkazné je, že se chová velmi lidsky, třeba i ke kuchařce. Dosud neviděné záběry prezidenta Václava Havla v uniformě Hradní stráže se objevily v režisérské verzi dokumentárního portrétu „Proč Havel?“. Česká televize dokument odvysílala u příležitosti 90. narozenin oceňovaného režiséra Vojtěcha Jasného poprvé po 22 letech.

“Bývalý disident Václav Havel byl 29. prosince 1989 jako přední osobnost Sametové revoluce jednomyslně zvolen prezidentem tehdejší Československé socialistické republiky. V únoru následujícího roku se na jeho počest konalo velkolepé shromáždění v newyorské katedrále sv. Jana, kde tomuto pokořiteli komunistického režimu vzdala hold řada světově známých osobností, mj. režisér Miloš Forman, herci Maximilian Schell, Paul Newman a další. Právě touto událostí otvírá Havlův celovečerní medailon režisér Vojtěch Jasný. Miloš Forman jako průvodce představuje Havla mnoha způsoby: v přímých rozhovorech, během jeho běžné administrativní práce, při veřejných vystoupeních, prostřednictvím jeho manželky Olgy, spolupracovníků z Kanceláře prezidenta republiky nebo třeba náhodných chodců,” píše se v popisu filmu.

Pojďme tedy porovnat ony záběry Václava Havla:

A záběry klátící se ho Miloše Zemana v trezoru na Pražské hradě při odemykání korunovačních klenotů:

Co se týká vztahu Václava Havla s Dagmar Veškrnovou Havlovou, pravdou je, že svatební obřad mezi nimi byl až rok po smrti Olgy Havlové.

 „Řetězové maily a zprávy patří v Česku k úspěšné taktice a různé prozemanovské a prokremelské síly pochopily jejich účinnost. Osamělý důchodce, kterému nikdo nenapíše, jak je rok dlouhý, si to třeba rád přečte. Nebo frustrovaná matka v domácnosti a taky naštvaný učeň, který nechápe, proč by jemu měl někdo vyčítat pár piv, když sám Havel a tak podobně. Proč to neposlat dál stejně naladěným? Středisko speciálních činností s.r.o. (Projektová činnost ve výstavbě, koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje, zprostředkování prací a služeb, jak na internetu njdeme jeho charakteristiku) je tady spojováno se skutečně speciálními činnostmi. Takovými se většinou zbývají jiné instituce. ať už to rozesílá kdokoli, o Havla tady nejde. On už ani Zeman nebude nikam kandidovat, ale ještě je asi třeba udržovat v povědomí jeho světlou památku a ukázat lidem, jak tu všechno bylo prohnilé a že by to chtělo nějaké zachránce,“ dodává Jan Jandourek na webu Forum24.cz.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.