Sociální sítěmi se šíří další nesmysl. Například Irena Bláhová šíří obrázek, který tvrdí, že nebezpečnost vakcíny proti COVID-19 lze dokázat tím, že se prý v první vlně nenechají očkovat„důležití a bohatí“. Je to lež.

Tak v prvé řadě. Lidé šířící tento obrázek dokazují svou neznalost. COVID-19 není žádný virus, ale nemoc. Virus se jmenuje SARS-CoV-2. Nemoc COVID-19 je důsledkem nakažení tímto virem.

Není ovšem v prvé řadě pravda, že „důležití a bohatí“ se očkovat nenechají. Očkovací strategie ze září hovoří jasně. V první etapě se budou očkovat mj. zdravotničtí pracovníci a pracovníci orgánů ochrany veřejného zdraví vykonávající epidemiologicky. Tito lidé bezesporu důležití jsou. V druhé etapě, přednostně před ostatními budou očkováni „pracovníci kritické infrastruktury – integrovaných záchranný systém, pracovníci energetiky, vláda, krizové štáby.“ Až v následné třetí etapě budou zájemci o očkování.

Vývoj vakcíny stál „spousty peněz“. Třeba Česká republika do evropského fondu, z něhož je financován vývoj a výzkum vakcíny proti nemoci COVID-19,dala 305 milionů korun. Další miliardy bude stát nákup vakcín. Důvod proč vakcína bude hrazená z pojištění je ten, aby se dostala ke všem kdo o ní má zájem.

Příspěvek se snaží epidemii zlehčovat. Přitom na vrcholu druhé vlny epidemie koronaviru umíralo v Česku až 637 lidí za den. Smutný rekord připadá podle posledních veřejně dostupných čísel na pondělí 2. listopadu. Dlouhodobý říjnový průměr je přitom zhruba 290 zemřelých za den – přelom října a listopadu nepatří k obdobím s nejvyšší úmrtností v kalendářním roce.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.