Internetem se šíří hoax. V českém a slovenském prostředí ho šíří účet Roberta Blahy. Hoax má už nyní více jak 2 tisíce sdílení.

Autor hoaxu tvrdí, že koronavirus neexistuje a jedná se prý o divadlo. Jako „důkaz“ přikládá fotku zpravodajské agentury Reuters, která zachycuje pohřbívání obětí koronaviru. Pod fotkou je údajný tajný snímek z filmového studia, který má dokazovat, že se jedná o falešnou fotografii. Ve skutečnosti falešná je naopak spodní fotografie.

Spodní fotografie je nepovedenou fotomontáží. Jak si můžete všimnout, na údajném „důkazu“ podvodu „ze studia“ zbylo za automobilem přírodní zátiší. Horní fotografie pochází z videa CNN. V článku španělské CNN se můžete podívat na celé video a udělat si vlastní obrázek, zde se jedná o záběry ze studia nebo ne. Ve videu nalezneme i letecký snímek na pohřebiště.

Zdroj: Policie SR


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.