Internetem se šíří hoax o tom, že Kanada údajně zavírá hospice, které nechtějí vykonávat eutanázii. Kanadská vláda prý stahuje finanční příspěvek z veřejných zdrojů těm hospicům, které nesouhlasí s prováděním eutanázie ve svých strukturách. V praxi to znamená, že mnoho těchto zařízení bude zlikvidováno. „Namísto rozvíjení kultury péče se řítíme směrem ke smrti na požádání,“ píší podle Vatikánského rozhlasu kanadští biskupové. Zákon o eutanázii byl v Kanadě přijat v roce 2016. Hoax sdílel i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Alexandra Alvarová, autorka známé knihy o dezinformacích Průmysl lži dala zprávu z Vatican News v neděli na svém Facebooku na pravou míru. „Jak je to doopravdy, se dočtete zde, v seriózním tisku. Jde o lokální smlouvu jednoho hospice u nás ve Vancouveru s místní zdravotnickou institucí, která má v zásadách spolupráce umožnění přístupu k informacím o eutanazii, a hospic pobíral jejich podporu, ale pak si to rozmyslel a nechtěl o ní pacientům poskytovat informace (nechtěla paní ředitelka, hospic religiózní není). Kanada zavedla možnou eutanazii nedávno, čili musí existovat jednotná politika o tom, jak o ní informovat, aby si lidi nesháněli informace ze zaručeně ‚objektivních‘ zdrojů pod rukou, ale věděli, kde sehnat informace, které platí. Povinnost informovat je v zákoně. Nikoli povinnost provádět. Výhrada svědomí platí i zde. Protože to tady mám z první ruky, hospic je 10 km od nás, mohu sehnat i další zdroje. Prosím zaražte šíření té interpretace, že se tu ruší hospice. To není pravda. Jde o výroky jedné paní, bývalé ředitelky zmíněného hospicu. Pro úplnost dodávám, že jsem proti eutanazii,“ píše Alexandra Alvarová, která žije v Kanadě.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.