Šíření hoaxů se přesunulo většinou na sociální sítě a “alternativní zpravodajské servery”, některé hoaxy se však stále šíří i pomocí e-mailů. Tak, jak to bylo zvykem v 90. letech a na počátku milénia. Cílové skupina je jasná: především starší generace, která si neověřuje fakta a nenavykla si na moderní trendy jako jsou například sociální sítě.

Jeden takový se šíří v současnosti, kdy pravděpodobně naráží na kauzu Čapí hnízdo. Snaží se zdiskreditovat předsedu opoziční strany TOP 09 Miroslava Kalouska. Powerpointová prezentace ukazuje fotky sídla, které údajně vlastní. Do jedné fotografie v prezentaci dokonce někdo naaranžoval, ne příliš povedeně, jeho fotky.

Celá prezentace je HOAXem. Fotky jsou staženy z článku, který představuje luxusní sídlo v Liverpoolu za 4,75 milionů liber. Sídlo, vybudované v podzemí má například přistávací dráhu pro vrtulníky nebo fotbalové hřiště. Více informací: http://www.dailyrecord.co.uk/lifestyle/property/pictured-inside-luxury-475m-james-5283199

Napsal: Jan Cemper


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.