Jiří Drahoš evidentně stále někomu leží v žaludku. Sociálními sítěmi se opět šíří pomlouvačný obrázek týkající se jeho osoby. Už za necelý den má přes 2 tisíce sdílení.

Obrázek nese nápis „Kalousek doporučil slušného člověka“ a je šířen ze skupiny Přátelé Miloše Zemana, kam ho vložila Ivana Buková. Tvrdí, že se Jiří Drahoš neštítil vzít 1 milion korun na kampaň od Nadace pro děti. To je jednoznačně lež. Nic takového se nestalo. Nadace pro děti má sídlo v Březové. V seznamu dárců není ani předseda Ing. Vladimír Číhal, ani nikdo ze správní rady, ani nikdo nadace samotná.

Nejštědřejším sponzorem byl Martin Hájek, vlastník firmy Adelsman a spolumajitel společnosti Livesport, která vytváří úspěšnou aplikaci na sledování sportovních výsledků. Hájek jako soukromá osoba na Drahošův účet zaslal ke dni vydání článku celkem 3,2 milionu korun.

Hned za ním, s třímilionovým darem, je podnikatel a mecenáš Dalibor Dědek. Společným jmenovatelem hned několika významných dárců je nadační fond na podporu vědy Neuron, do kterého přispívá jak Dědek, tak například další z Drahošových podporovatelů Václav Dejčmar, či Martin Wichterle. Částku 2,5 milionu korun zaslali také další filantropové – Nadace Blíž k sobě, kterou založili na konci roku 2016 čtyři úspěšní podnikatelé: Hana Hradská, Martin Vohánka, Petr Husák a Šimon Petr. Nutno tedy říct, že tyto částky byly zaslány zmíněnými filantropy, nikoliv z peněz nadací.

Zdroj dat: transparentní účet Jiřího Drahoše. ©HlídacíPes.org

Není pravdou ani, že by Jiří Drahoš kohokoliv nazval dementem nebo hlupákem. To netvrdí dokonce ani Parlamentní listy, které nelze podezírat z nějaké podpory Jiřího Drahoše. Ty incident popisují takto: „Česká televize jej v reportáži v Událostech ukázala, jak přichází na stadion s červenobílou šálou třineckého klubu kolem krku a posléze se nechá výtahem vyvézt na tribunu. Tam usedl do nejprominentnějšího skyboxu ve společnosti generálního ředitele Třineckých železáren Jana Czudka a místopředsedy dozorčí rady Jána Módera, který je současně prezidentem třineckého hokejového klubu. Během třetí třetiny byl prezidentský kandidát, sedící ve VIP patře, představen na velkoplošné obrazovce, ze které divákům zamával. Reakce publika ovšem nebyla taková, jak Drahoš a jeho štáb očekával. Valná většina z pěti tisíc diváků totiž kandidáta podle webu IDNES.cz vypískala,“ píší Parlamentní listy. „Jiří Drahoš se ve středu zážitkem z hokejového utkání pochlubil i na Facebooku,“ pokračuje dezinformační web. „Bez ohledu na výsledek, musí se prostě bojovat naplno, ve sportu i v životě,“ napsal k tomu poté, co hokejisté Třince s finským soupeřem prohráli. Drahošovi však prý připravili „velký zážitek“. „Ocelářům patří uznání, na ledě nechali opravdu všechno,“ zakončil příspěvek. O tom, co se dělo poté, co se objevil na velkoplošné obrazovce, se nezmiňoval. Jak ale v reakci na ironický dotaz pod fotografií objasnil jeden z jeho příznivců: „Pískali jenom dementi, slušní lidé ho podpořili,“ pokračují Parlamentní listy. Tato slova tedy napsal někdo z příznivců, ne Jiří Drahoš.

Miloš Zeman se v minulosti zavázal, že bude odvádět třetinu svého platu, tedy 60 tisíc korun měsíčně, do prezidentského nadačního fondu. Ten založil krátce po svém prvním zvolení a peníze mají putovat na podporu Klokánků. V dubnu letošního roku však podle seznamu dárců neposlal nic. To si je možné ověřit i na stránkách fondu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.