Facebooková stránka Nejhorší.cz-Odvaha sdílet pravdu sdílela na Nový rok 2019 zprávu, že Jordánci ničili Vánoční stromek ve městě Irbid. Uvádí k tomu toto video.

Jako zdroj zprávy je uveden web Geller Report a článek s titulkem “Tisíce muslimů ničí Vanoční strom v ‘umírněném’ Jordánsku”. Zde se můžeme dočíst, že jde o ukázku ‘tolerance’ ze strany ‘náboženství míru’. Krutá nadřazenost je prý základní princip Islámu a že takové události jsou údajně běžnou součástí života náboženských menšin v muslimských zemích.

Jak je to ve skutečnosti?
Zpravodajský server Roya News o této události píše ve zcela jiných souvislostech. Podle administrativy obchodního domu, před kterým strom stál, bylo předem určeným lidem dovoleno, aby na strom vylezli. A to za účelem, aby do davu házeli zabalené dárky, které na stromě byly pověšené. Zaměstnanec obchodního domu zdůraznil, že o útok nešlo a uvedl, že tato akce měla přinést radost a nadšení obyvatelům. Celkem byly na stromě dárky v celkové hodnotě 40.000 amerických dolaru a byly rozdány shromážděným účastníkům.
Za zmínku stojí, že server Geller Report, který má na specializovaném portálu MediaBiasFactCheck hodnocení jako Extrémně pravicový, Propagandistický, Konspirační a Islamofobní. V analýze je zmíněna celá řada lží a manipulací, kterých se Geller Report dopustil.


wpseo_editor