Nedávno svět obletěla zpráva o smrti amerického senátora a někdejšího kandidáta republikánů na prezidenta Johna McCaina. I v tomto případě dezinformační média využila situaci k šíření nepravdivých informací, které by mohly „šokovat“.

Internetem se například šíří fotografie, na níž je údajně vyfocen senátor John McCain, který se údajně sešel s vůdcem ISIS Abú Bakrem al-Bagdádím. V česko-slovenském prostředí šíří tento nesmysl například stránka Rovnováha 2017. Před nějakou dobou konspirační teorii též šířilo hnutí NWOO nebo web Protiproud.

Že je to nesmysl, vysvětluje web Snopes.com. Podle něj fotografie ve skutečnosti pochází z roku 2013, kdy John McCain skutečně navštívil Sýrii. Na fotografii je však velitel jiné syrské povstalecké skupiny, konkrétně Brigády severní bouře. Snopes.com dodává, že Abú Bakr al-Bagdádí v tu dobu nosil plnovous a vypadal jinak než muž na fotografii.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.