Nedávno svět obletěla zpráva o smrti amerického senátora a někdejšího kandidáta republikánů na prezidenta Johna McCaina. I v tomto případě dezinformační média využila situaci k šíření nepravdivých informací, které by mohly „šokovat“.

Internetem se například šíří fotografie, na níž je údajně vyfocen senátor John McCain, který se údajně sešel s vůdcem ISIS Abú Bakrem al-Bagdádím. V česko-slovenském prostředí šíří tento nesmysl například stránka Rovnováha 2017. Před nějakou dobou konspirační teorii též šířilo hnutí NWOO nebo web Protiproud.

Že je to nesmysl, vysvětluje web Snopes.com. Podle něj fotografie ve skutečnosti pochází z roku 2013, kdy John McCain skutečně navštívil Sýrii. Na fotografii je však velitel jiné syrské povstalecké skupiny, konkrétně Brigády severní bouře. Snopes.com dodává, že Abú Bakr al-Bagdádí v tu dobu nosil plnovous a vypadal jinak než muž na fotografii.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com