I český internetem koluje upravená fotografie vagonu americké společnosti GATX, který údajně má vézt COVID-19. Z jedné skupiny na Facebooku měl obrázek přes 1000 sdílení a ačkoliv byl autorem vložen jako vtip a následně ho smazal, stále se objevuje v nejrůznějších konspiračních skupinách a na recesistických webech.

Jak upozorňuje fact-checkingový web Snopes.com, jedná se o fotomontáž. Hloupost už je to ze samé podstaty, COVID-19 je totiž onemocnění. Koronavir, který způsobuje onemocnění COVID-19, se jmenuje SARS-CoV-2. Tvrdit, že lze převézt COVID-19, je asi stejné, jako tvrdit, že lze převážet cukrovku (diabetes).

Další fact-checingový projekt observers.france24.com kontaktoval přepravní společnost GATX a ta webu potvrdila, že žádný z jejich vagonů nemá tento nápis. Lze také spustit propagační video společnosti, ze kterého je zřejmé, že cisterny vpravo nemají žádný viditelný nápis. Označení vagonů mají výhradně vlevo.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com