I český internetem koluje upravená fotografie vagonu americké společnosti GATX, který údajně má vézt COVID-19. Z jedné skupiny na Facebooku měl obrázek přes 1000 sdílení a ačkoliv byl autorem vložen jako vtip a následně ho smazal, stále se objevuje v nejrůznějších konspiračních skupinách a na recesistických webech.

Jak upozorňuje fact-checkingový web Snopes.com, jedná se o fotomontáž. Hloupost už je to ze samé podstaty, COVID-19 je totiž onemocnění. Koronavir, který způsobuje onemocnění COVID-19, se jmenuje SARS-CoV-2. Tvrdit, že lze převézt COVID-19, je asi stejné, jako tvrdit, že lze převážet cukrovku (diabetes).

Další fact-checingový projekt observers.france24.com kontaktoval přepravní společnost GATX a ta webu potvrdila, že žádný z jejich vagonů nemá tento nápis. Lze také spustit propagační video společnosti, ze kterého je zřejmé, že cisterny vpravo nemají žádný viditelný nápis. Označení vagonů mají výhradně vlevo.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.