AKTUALIZOVÁNO (11.4.2018) A je to tu znovu. Sociálními sítěmi se šíří HOAX o pachateli činu v Münsteru. Blok proti islamizaci převzal od Francka Haaseho fotografii, na niž je údajně pachatel činu. Samozřejmě se jedná o HOAX a Blok proti islamizaci tento HOAX převzal bez sebemenšího ověření.

Za útokem v Münsteru stojí Němec Jens R., který nemá s migrací nic společného. „Devětačtyřicetiletý Jens R., který v sobotu v centru Münsteru najel do skupiny lidí, po sobě údajně zanechal osmnáctistránkový dopis na rozloučenou. V něm zmiňuje “nervová zhroucení” a “návaly agrese”, které mu komplikují život. Právě psychické problémy ho vedly k sobotnímu útoku, při němž zemřeli dva lidé,“ píše Deník.cz.

Foto Bild.de
Foto Bild.de

Franck Haase ale začal šířit, že za útokem stojí tento mladík na fotografii. Blok proti islamizaci k tomu přidal ještě, že má „4 pasy a 4 byty a zřejmě i čtyři sociální dávky.“ Obě informace jsou mylné. Na fotografii je Daria Eameri. Momentálně žije ve Vídni, ačkoliv vyrůstal v Münsteru. Právě proto ho rakouská zpravodajská televize OE24 požádala o komentář událostí, protože město zná. „Také během rozhodování bylo jasně zdůrazněno, že prostřednictvím telefonu hovoří expert na situaci ve městě Daria Eamari. Na obrázku rozhodně není zobrazen pachatel z Münsteru,“ píše televize OE24 v prohlášení. „Já vím, už jsem na to byl upozorněn. Je to nejděsivnější i nejsměšnější věc, která se mi kdy stala,“ napsal nám Daria Eameri.AKTUALIZACE: Podle deníku Telegraph a Bild za útokem stojí za útokem stojí za činem Jens Rüther. Foto Bild.de

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.